ERR Brüsselis: professori sõnul tuleb roheline tehnoloogia tõhusamaks muuta

Foto: ERR

Rohelise energeetika arendamisel on põhiküsimus majandusliku efektiivsuseni jõudmine, ütles Belgia prantsuskeelse Leuveni katoliikliku ülikooli professor Gian-Marco Rignanese. See ülikool tegeleb mitmete rohetehnoloogia arendustega.

Belgia Leuveni prantsuskeelne ülikool ehk UCLouvain otsib mitmes vallas rohelise energeetika lahendusi. Näiteks on ülikoolis lauale pandud skeem, kus päikesepaneelist pärit elektri abil eraldatakse veest vesinik ja hapnik, mida saab hiljem vajalikul ajal ja kohas kokku pannes taas elektrienergiaks muuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on ammu teada ja tuntud reaktsioon, aga selles protsessis on palju kadusid. Meie keskendume sellele elektrolüüsi elemendile ja püüame muuta seda efektiivsemaks ning vähendada kadusid vesiniku eraldamisel," selgitas UCLouvaini teadur Quentin Radigues.

Seal on püsti pandud ka suurem aparatuur sama protsessi uurimise tarbeks. Professor Gian-Marco Rignanese tegeleb Sunrise ehk Päikesetõusu nime kandvas projektis samuti päikeseenergia kasutamisega ja sellega, kuidas paljuräägitud CO2 taimede kombel kinni püüda ja kütusteks või kasulikeks materjalideks muuta.

"Aktuaalne kaamera" küsis professorilt, kas fossiilsete kütuste nagu põlevkivi põletamine muutub nõnda peagi keskkonda säästvaks.

"Praegu me ei ole veel selleks valmis ja ainult sellele lootmine oleks liiga suur risk, mida ma ei võtaks. Inimesed peavad pöörama tähelepanu sellele, millist energiaallikat nad kasutavad, aga me peame ühtlasi ka sellist tehnoloogiat
arendama ja seda efektiivseks muutma. Ja võib-olla mingil hetkel on võimalik
taas põlevkivi kasutama hakata," rääkis Rignanese.

Ta ütles, et paljudel juhtudel seisnevad rohelise tehnoloogia probleemid just väheses efektiivsuses.

"See, mis puudub, ei ole niivõrd tehnoloogia, vaid pigem efektiivsus ja ajanduslik aspekt. Tehnoloogia on olemas, aga see toimib väikestes mastaapides. Meil on vaja mastaape suurendada nii, et seda saaks kasutada kogu elanikkond," märkis Rignanese.

Sunrise projekt näitab, et ettevõtete huvi selliste arenduste vastu on olemas. Osalised on projektis mitmete ülikoolide kõrval Prantsusmaa ja Saksamaa suurettevõtted Engie ja Siemens, üks rahastaja on Euroopa Liit.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: