Keiserpingviinide kolooniat tabas katastroofiline järglaste hukk

Satelliidipildid Halley lahe pingviinide alast 2015. aastal ja 2018. aastal. Pildi täissuuruseks vaatamiseks klõpsa fotol.
Satelliidipildid Halley lahe pingviinide alast 2015. aastal ja 2018. aastal. Pildi täissuuruseks vaatamiseks klõpsa fotol. Autor/allikas: Briti Antarktika Selts/AP/SCANPIX

Maailma suuruselt teist keiserpingviinide kolooniat tabas katastroofiline sigimise nurjumine, kui surid pea kõik kolme aasta jooksul sündinud tibud, ütlesid teadlased neljapäeval.

Briti Antarktikateenistus (BAS) kasutas satelliitpilte, et uurida Halley lahe kolooniat Weddeli meres, kus tavaliselt paaritub iga-aastaselt 25 000 pingviinipaari.

Teadlased leidsid, et 2016. aastal murdus ebatavaliselt sooja ja tormise ilma tõttu merejää, kus pingviinid tavaliselt tibusid kasvatavad, tappes pea kogu järelkasvu.

Sama muster kordus ka 2017. ja 2018. aastal.

BAS nentis, et Halley lahe koloonia on sisuliselt kadunud.

"Oleme jälginud selle ja teiste kolooniate populatsiooni viimased kümme aastat, kasutades väga kõrge resolutsiooniga satelliitpilte," ütles BAS-i kaugvaatluse spetsialist Peter Fretwell.

"Need pildid näitavad selgelt katastroofilist sigimise nurjumist selles kohas viimasel kolmel aastal," lisas ta.

Meeskond märkis siiski, et lähedalasuv pingviinikoloonia Dawson Lambtonis on märgatavalt kasvanud, mis viitab, et Halley lahe linnud on kolinud turvalisemasse paika.

Briti Antarktika Seltsi pingviiniteadlase Phil Trathani sõnul on võimatu kindlalt määrata, kas merejää murdus kliimasoojenemise tõttu.

"Aga selline täielik sigimise ebaõnnestumine seal koloonias on enneolematu," märkis ta.

Keiserpingviinid on suurim pingviiniliik, kuid nad on haavatavad kliimamuutuse tõttu. Prognooside järgi väheneb nende populatsioon sajandi lõpuks kuni 70 protsenti.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: