Pingviinid teevad vee all häält

Foto: Paul Carroll/Unsplash

Pingviinid häälitsevad aeg-ajalt ka vee all. Nii selgus Lõuna-Aafrika teadlaste uuringust.

Miks pingviinid vee all häält teevad, pole päris selge. Igal juhul on nad ainsad veelinnud, kelle kohta selline asjaolu teada on. Vaalad, delfiinid ja isegi kilpkonnad võivad samuti vee all hääli kuuldavale tuua, kuid pingviinid on seni lindudest ainsad.

Andréa Thiebault Port Elizabethis asuvast Nelson Mandela Ülikoolist ja ta kolleegid seadsid 18 pingviinile külge kaamerad ja mikrofonid ja asusid salvestama, mida need toredad linnud umbes 300 meetri sügavusel oma jahivetes täpsemalt teevad. Katsepingviinide seas oli kuus kuningpingviini, kümme eeselpingviini ja kaks tuttpingviini.

Ligi viie tunni jooksul tõid pingviinid kuuldavale 203 häälitsust. Häälitsused olid väga lühikesed, keskmiselt ainult 0,06 sekundit. Samuti erinesid need kõla poolest pingviinide juba tuttavatest maa peal kuuldavatest mitmekesistest häälitsustest, mis on ka märksa pikema kestusega, umbes kolm sekundit.

Üks huvitav asjaolu, mis välja tuli, oli see, et pingviinid tegid vee all sagedamini häält neis olukordades, kus nad olid üksinda sattunud kaaslastest suhteliselt eemale.

Siit võib järeldada, et häälitsuse eesmärk võib olla kas teiste kohale kutsumine või lihtsalt ühenduse hoidmine, sest on tähele pandud, et pingviinid on saakloomade jahtimisel edukamad, kui tegutsevad üheskoos.

Võib siis mõtiskleda, kuidas täpselt oleks pingviinide hõikeid kõige õigem tõlkida: kas "Juhhei, leidsin süüa!" või "Tulge appi püüdma!" või lihtsalt "Ae, ae!".

Ajakirjas PeerJ on asjast juttu.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: