Pingviinid tunnevad üksteist hääle järgi

Foto: Charles J Sharp/CC BY-SA 3.0

Küll pingviin pingviini tunneb, võiks kokkuvõtvalt öelda Itaalia teadlaste äsjase avastuse peale. Tuleb nimelt välja, et pingviinid tunnevad oma liigikaaslasi ära mitte ainult välimuse, vaid ka hääle järgi. Seni on selline võime olnud lindude seas teada ainult vareslaste juures.

Luigi Basia Donna Torino Ülikoolist ja ta kolleegid tegid katseid kümne täiskasvanud aafrika pingviiniga, keda peetakse Rooma lähedal Torvaianica asuvas mereloomaaias. Nad panid pingviinid kahekaupa minutiks teistest eraldi kambrisse, siis aga suunasid ühe neist kambri uksest välja.

Teadlased mängisid 20 sekundit hiljem ukse kohale paigutatud kõlarist varem salvestatud pingviinihäälitsuse. Mõnikord oli häälitsus pärit just täpselt sellelt samalt isendilt, kes oli just kambris olnud ja sealt välja juhatatud, teinekord jälle oli aga häälitsuse autoriks mõni teine sama pingviiniseltskonna juhuslikult valitud isend.

Häälitsust kuuldes pööras kambrisse edasi jäänud pingviin alati uudishimulikult pilgu ukse poole, kuid neil juhtudel, kui teadlased mängisid ette mõne sellise pingviini häälitsuse, kes ei olnud parajasti just äsja kambris olnud, vaatas kambrisse jäänud pingviin ukse poole keskmiselt kaks korda vilkamalt, kui neil juhtudel, mil mängiti just äsja kambris olnud ja sealt lahkunud pingviini häälitsust.

Teadlased väidavad, et tõenäoliselt oli pingviin pisut üllatunud, kui kuulis sellise isendi häält, kes ei olnud temaga koos kambris olnud. Siit aga järeldub, et pingviin tegi oma tuttavatel liigikaaslastel hääle järgi vahet.

Oma uuringust, selle tulemustest ja järeldustest kirjutavad Basia Donna ja kaasautorid Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: