X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Pingviinid järgivad häälitsedes üldisi lingvistikaseadusi

Foto: Paul Carroll/Unsplash

Aafrika pingviinide häälitsused ei tundu kõlavat just väga inimkõne moodi, kuid nüüd on Prantsuse ja Itaalia teadlased avastanud, et selle ohustatud linnuliigi eeslikisa meenutavad vokalisatsioonid alluvad mõnedele samadele üldistele reeglitele, mis inimestegi sõnaseadmised.

Livio Favaro, kes on tegev nii Prantsusmaal Lyoni Ülikoolis kui ka Itaalias Torino Ülikoolis, kirjutab koos kolleegidega ajakirjas Biology Letters, et aafrika pingviinid järgivad nii Zipfi lühidusseadust kui ka Menzerathi-Altmanni seadust.

Esimene neist lingvistikaseadusist, mille sõnastas Ameerika keeleteadlane George Kingsley Zipf 1945. aastal, sedastab, et mida enam mingit sõna keeles kasutatakse, seda lühem see sõna tõenäoliselt on.

Teine keeleseadus, mille avastasid mõnevõrra hiljem sakslased Paul Menzerath ja Gabriel Altmann, seisneb nendingus, et mida pikem on mingi keeleline tarind, seda lühemad on selle koostiselemendid — näiteks on pikematel sõnadel suhteliselt lühikesed silbid, pikematel liitlausetel aga suhteliselt lühikesed osalaused.

Pingviinide häälitsusjadad ei moodusta küll, nii palju, kui teame, sõnu ega lauseid, kuid kui hoolikalt kuulata, saab neis siiski üsna keerukaid struktuure tabada.

Varem on kindlaks tehtud, et neil lindudel on kolm-neli põhilist häälitsustüüpi, mida võib mõnes mõttes võtta kui silpe, millest moodustuvad pikemad järjestused justkui sõnad ja laused.

Favaro ja ta kolleegid salvestasid ja analüüsisid 28 Itaalia loomaaedades elava aafrika pingviini häälitsusi. Selguski, et lühemaid niinimetatud silpe esines sagedamini kui pikki, pikemaid häälitsuslikke konstruktsioone moodustasid pingviinid aga reeglina pigem lühematest koostisosadest.

Arvatavasti on sellised seaduspärasused välja kujunenud jõuvarude kokkuhoiuks, sest aitavad infot võimalikult ökonoomselt esitada. Samalaadseid häälitsemisreegleid on varem tuvastatud ka primaatide ja delfiinide juures.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: