Kogu keeleoskuseks vajalik info võtab ajus ruumi umbes 1,5 megabaiti

Foto: John Powell/TopFoto/SCANPIX

Emakeele õppimisel salvestab teie aju umbes 1,5 megabaidi jagu informatsiooni – veidi rohkem kui mahutab üks flopiketas (magnetiline andmekandja, mis oli arvutustehnikas laialdaselt kasutusel 1970.-1990. aastail ja mahutas 1,44 megabaiti), vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

"Ma arvasin, et seda on palju rohkem," ütles Frank Mollica New Yorgi Rochesteri ülikoolist.

Kui kuulete sõna, mida te teate, hakkab teie aju hankima igasugust teavet, et aidata teil seda mõista: häälikuid, mis selle sõna moodustavad, tähendusi, mis sellel on, selle konteksti lauses, tegusõnade pööret jne.

Mollica ja tema kolleegid kasutasid matemaatika haru, mida tuntakse informatsiooniteooriana, et välja selgitada, kui palju andmeid on vaja mainitu kodeerimiseks, et õppida inglise keelt. "Need on hinnangulised numbrid," ütles Mollica. "Aga need annavad meile üldise idee, mis võib aidata kvantifitseerida, kui palju informatsiooni keele omandamine nõuab."

Nad alustasid foneemidest. Foneem on väiksem tähendust eristav keeleüksus, mis realiseerub suulises kõnes häälikuna. Inglise keeles on umbes 50 foneemi, millest igaüks vajab 15 bitti, nii et ainult foneemid vajavad uuringumeeskonna parima hinnangu järgi 750 bitti (375–1500 bitti).

Samuti tuleb õppida ütlema üksikuid sõnu. Meeskond leidis, et inglise keele sõnavara keskmine suurus 40 000 sõna nõuab umbes 400 000 bitti (200 000–640 000 bitti). Nende sõnade tähenduse mõistmine nõuab veel rohkem bitte, sest sõnad sisaldavad palju teavet.

"See on sõna leksikaalne semantika ehk sõna täielik tähendus. Kui ma ütlen teile sõna "kalkun", siis on teil infot, mida te kalkuni kohta teate. Võite vastata, kas ta saab lennata või mitte, kas ta oskab kõndida," ütles Mollica. Kõik see nõuab vähemalt 12 000 000 bitti (553 809–40 000 bitti) 40 000 sõna kohta.

Teadmine, kui tihti teatud sõnad esinevad, on samuti keeleõppe koha pealt oluline ning selle sellise sõnade sagedusinfo salvestamine võtab umbes 80 000 bitti (40 000–120 000 bitti). Lõpuks nõuab süntaks – lauseid reguleerivate reeglite kogum – vähemalt 700 bitti (134–1394). Liitke kõik kokku ja saate 1,56 megabaiti – veidi enam kui mahutab üks flopiketas.

Mollica ütles, et kuigi need numbrid kehtivad ainult inglise keelele, on need piisavalt laiaulatuslikud hinnangud, et neid üle kanda teistele keeltele.

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: