Itaalia teadlaste HIV-i vaktsiin näitas lootustandvaid tulemusi

HI-viirus
HI-viirus Autor/allikas: Wikimedia Commons

Itaalia teadlased on välja töötanud HIV-i vaktsiini, mis pärsib HIVi ja AIDSi nakatunud inimestes viirusreseruvaari suisa 90 protsenti. Tegu on terapeutilise vaktsiiniga, mille sarnaseid turul praegu pole.

Need tulemused loovad uusi võimalusi HIV-i funktsionaalseks raviks, sest see ravi võimaldab hoida viirust kontrolli all isegi pärast antiretroviirusravi lõpetamist, selgitas uuringu juhtivautor Barbara Ensoli.

See, et tegu on terapeutilise vaktsiiniga, tähendab täpsemalt, et tegu pole vaktsiiniga, mis hoiaks ära nakatumist, vaid on mõeldud juba nakatunute viirusleviku pärssimiseks.

Ensoli näeb selles vaktsiinis ennekõike võimalust ühel hetkel HIV-i levik maailmas täielikult kontrolli alla saada. See prognoos võib aga olla pisut liiga entusiastlik. Seepärast palusime uuringut lähemalt kommenteerida Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professoril Irja Lutsaril.

Lutsar selgitas ERRile, et tegu on üsna tavalise 2. faasi uuringuga, milles uuritavaid suhteliselt vähe: 92. Nimelt anti HIV-i nakatunutele või AIDS-i haigestunud patsientidele seda vaktsiini kaheksa aasta eest. Nüüd kontrolliti selle toimet uuringu 2. faasis.

"Kuna nimetatud artiklis on püütud uurida kaugtulemusi, siis uuritavaid on veelgi vähem kui oli esialgses vaktsiini uuringus."

Pikaajalisi jälgimisuuringud on Lutsari sõnul alati väga raske teha. "Siin aga näidati positiivset mõju nii immuunsüsteemi taastumisele kui ka viiruskoormuse kontrolli all hoidmisele. Huvitav on ka, et kasu ei sõltunud eriti algsetest näitajatest, kui välja arvata grupp, kellel olid algsed näitajad nagunii kõrged olid," selgitas Lutsar lisades, et viimane tulemus on ka igati loogiline.

Terapeutilised vaktsiinid ei hoia haigust ära, aga pärsivad viiruse levikut ning võivad olla väga tarvilikud nakatunutele. Terapeutiline viiruvaktsiin on ikka lisaravi retroviirusvastaste ravimite kõrval.

Kuna viirusvastased ravimid viirust päris ei ära ei hävita, siis vaikne mõju immuunsüsteemile toimub nagunii. Antikehad püüavadki maha suruda seda jätkuvat immuunsüsteemi pidurdavat efekti. Samuti väidavad nad, et antikehad suruvad maha immuunrekonstitutsiooni, ehk immuunsüsteemi enda aktiveerumise retroviirusravi alustamise järgselt.

Kuigi taolisi terapeutilisi vaktsiine on arendatud varemgi, ei ole neid praegu Irja Lutsarile teadaolevalt turul. "Kui vaktsiin töötab ja on hästi talutav ei näe ma mingit põhjust, et vaktsiin ei võiks turule jõuda. Mina isiklikult tahaks siiski näha korralikke kolmanda faasi randomiseeritud uuringuid. Usun, et need on teostatavad ja ka nõutavad."

Itaalia Riikliku Kõrgema Terviseinstituudi HIV-i uuringukeskuse teadusartikkel ilmus ajakirjas Frontiers in Immunology.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: