Õhusaaste rikub tuju

Foto: Reuters/Scanpix

Mida rohkem on linnaõhk saastunud, seda halvem on linnarahva tuju. Niisugusele järeldusele jõudsid Ameerika teadlased, kui uurisid sotsiaalmeediapostituste tonaalsuse põhjal Hiina linnaelanike meeleolu suurema ja väiksema õhusaastega päevadel.

Õhusaaste on Hiinas suur mure. Varem tehtud uuringutest on ilmsiks tulnud, et õhusaaste kahjustab tervist, kahandab tööviljakust ja pisendab õpiedukust.

Nüüd võtsid Siqi Zheng Massachusettsi Tehnikainstituudist ja ta kolleegid ette 144 Hiina linna elanike tehtud postitused mikroblogimiskeskkonnas Sina Weibo ja lasid masinõppeaalgoritmil hinnata postitajate meeleolu.

Sinna kõrvale said nad Hiina keskkonnaministeeriumist andmeid üliväikeste, alla 2,5 mikroniliste saasteosakeste kontsentratsiooni kohta nende linnade õhus. Andmekogusid kõrvutades tuligi välja, et musta õhu päevil on inimestel tuju selgelt halvem kui puhta õhu päevil.

Selgus ka, et naised ja jõukamad inimesed on õhusaaste suhtes tundlikumad kui mehed ja vaesemad inimesed. Võimalik, et neil inimrühmadel on terviseteadlikkus kõrgem ja saaste teeb neile seetõttu ka rohkem tuska.

Zheng ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas Nature Human Behaviour.

Toimetaja: Jaan/Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: