Mere alla saab salvestada hiigelhulga energiat

Foto: Reuters/Scanpix

Taastuvenergia on tore asi, aga neiks aegadeks, kui tuul parajasti ei puhu ja päike ei paista, tuleks tallele panna parematel aegadel toodetud energiat.

Üks talletusviis on pumbata vett kõrgele reservuaari ja lasta sel hiljem üle turbiinilabade tagasi alla voolata. Teine viis on pumbata mõnda mahutisse suruõhku ja lasta see hiljem uuesti välja, samuti turbiini pöörlema pannes.

Rühm ŠŠoti teadlasi eesotsas Julien Mouli-Castilloga Edinburghi Ülikoolist on nüüd välja arvutanud, et Põhjamere alused poorsed kivimikihid, mida praegu täidab soolane põhjavesi, sobiksid selliseks suruõhumahutiks väga hästi.

Nad kirjutavad ajakirjas Nature Energy, et Põhjamere alla mahuks kuni 96 teravati jagu elektrienergiat, millega saaks katta kogu Ühendkuningriigi elektrienergiavajaduse kaheks talvekuuks ja kauemakski.

Nad lisavad, et nende meetod võimaldaks välja arvutada samalaadsete põhjaveekihtide energiamahutavuse ka mitmel pool mujal maailmas.

Maailmas tegutseb praegu kaks suruõhu-energiasalvestit, üks Alam-Saksimaal, teine Alabamas, mõlemad endises soolakaevanduses.

Nii nende olemasolevate kui ka Põhjamere alla kujuteldava energiamahuti tõhusust ja keskkonnasõbralikkust kahandab aga asjaolu, et mahutist väljuvat õhku tuleb soojendada ja selleks tuleb põletada maagaasi.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: