Hiina näitas fotosid Kuu tagaküljest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hiina riiklik ringhääling CCTV näitas reedel kosmosemissiooni pilte Kuu tagaküljest.

Piltidel, mis satelliidi kaudu Pekingi juhtimiskeskusesse saadeti, on kuukulgur Yutu-2 ja selle Kuu tagumisele küljele toimetanud kosmoseaparaat Chang'e-4.

Kuukulgur jõudis esimese kosmoseaparaadina Kuu tagaküljele 3. jaanuaril, kui Chang'e-4 maandus Von Karmani kraatri pinnal ja kaheksa tundi hiljem eraldus temast kulgur Yutu-2.

Esimene panoraampilt maandumiskohast saadeti reedel. Sellel on näha hallikat kuumaastikku ning kuukulguri jälgi.

"Panoraampildilt võib näha, et kuukulgurit ümbritseb hulk väikseid kraatreid," ütles missiooni maapealse rakendussüsteemi juht Li Chunlai Hiina ametlikule uudisteagentuurile Xinhua.

Von Karmani kraater asub Kuu Lõunapooluse-Aitkeni basseini piirkonnas. See on päikesesüsteemi suurim ja sügavaim löögikraater.

Li sõnul on kulguri ümbruses asuvad kraatrid, üks neist 20 meetrit lai ja umbes neli meetrit sügav, tema tee planeerimisel tõsiseks väljakutseks.

Hiina Riikliku Kosmoseadministratsiooni (CNSA) kinnitusel on missiooni esimene faas täielik õnnestumine. Nüüd järgneb teadusliku uurimise etapp, ütles agentuur avalduses.

Chang'e-4 on varustatud Rootsi, Saksa ja Hiina teadlaste ehitatud instrumentidega kuukeskkonna, kosmilise kiirguse ning päikesetuule ja kuu pinna vahekordade uurimiseks, ütles maapealsete rakenduste projekteerija Zhang Hongbo.

Hiina kosmoseprogrammi teadlased loodavad saada Kuu tagakülge uurides teavet päikesesüsteemi algusaegade ja universumi esimeste tähtede tekke kohta.

Chang'e-4 on teine Kuul maandunud Hiina kosmoseaparaat. Esimene Yutu missioon maandus 2013. aastal Kuu esiküljel.

Kuu tagumist külge ei ole Maalt kunagi näha. Esimesed fotod sellest tegi 1959. aastal Nõukogude Liidu automaatjaam Luna 3. 

Erinevalt alati Maa poole pööratud Kuu esiküljest, kus on piisavalt tasaseid piirkondi, on Kuu tagakülg mägine ja ebaühtlane. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: