Kuu peal on arvatust rohkem kiirgust

Foto: kevinmgill/(CC BY 2.0)

Kui inimesed taas kord Kuu peale lendavad ja seal ka pikemalt peatuvad, siis tuleb neil toime tulla märksa tugevama kiirgusnivooga, kui seni arvatud.

Hiina Kuu-sondi Chang'e 4 pardal olev Saksa mõõteseade tuvastas, et Kuu pinnal on kosmilise kiirguse tase kolm korda kõrgem kui rahvusvahelises kosmosejaamas ISS. See tähendab, et tulevastele Kuu-baasidele tuleb arvatavasti teha seni kavandatutest paksemad ja kiirguskindlamad seinad.

Chang'e 4 tegi mõõtmisi Kuu tagaküljel, kuhu ta möödunud aasta esimestel päevadel laskus, kuid teadlaste sõnul on tõenäoline, et kiirgustase on enam-vähem samasugune üle terve Kuu, välja arvatud ehk kõrgete kraatrivallide varjus.

Shenyi Zhang Pekingist Hiina Teaduste Akadeemia kosmoseteadusekeskusest ja Robert Wimmer-Schweingruber Kielist Christian Albrechti Ülikoolist kirjutavad koos kolleegidega ajakirjas Science Advances, et Kuu pinnale jõuab pidevalt peamiselt galaktilise kosmilise kiirguse voog, seda täiendavad aga aeg-ajalt Päikeselt pärineva kiirguse suuremad puhangud. Lisaks sellele tekib kosmilise kiirguse Kuu pinnale langedes ka gammakiiri.

Chang'e 4 mõõtmised on esimesed nii põhjalikud kiirgusmõõtmised, mis Kuu pinnal on seni tehtud. Ka Ameerika astronaudid kandsid 1960. aastate lõpul ja 1970. algul Kuul käies dosimeetrit kaasas, kuid mõõtsid kiirgust liiga pisteliselt, et sellest väga põhjapanevaid järeldusi teha.

Ameerika Ühendriikide kosmoseamet NASA peab plaani saata hiljemalt 2024. aasta lõpul uuesti astronaute Kuule ja hakata seejärel rajama ka püsivaid baase. President Donald Trump lubab tagasivalimise korral neile plaanidele jätkuvalt oma kindlat tuge.

Teadlased soovitavad Chang'e 4 tehtud mõõtmiste põhjal, et Kuule kohapealsest materjalist ehitatavate hoonete seinad peaksid olema 80 sentimeetri paksused. Sellest veel paksemaks neid ka ei tasu teha, sest siis hakkaks neist endist liiga palju hoovama sekundaarset kiirgust, mida kosmilised kiired neile langedes tekitavad.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: