Magnetiline Kuu kaitses maiseid olendeid Päikese eest

Foto: Altınay Dinç/Unsplash

Kuu ei kõlgu taevas mitte niisama, vaid tast on juba ammustel aegadel olnud palju kasu. Ameerika teadlased väidavad, et Kuu kunagine magnetväli kaitses Maa atmosfääri Päikese hävitustöö eest.

Tänapäeval Kuul märkimisväärset magnetvälja ei ole, kuid Apollo astronautide Kuult toodud kivide hiljutistes uuringutes on ilmnenud, et 4,2 kuni 3,4 miljardit aastat tagasi, mil Kuu oli Maale üle kahe korra lähemal kui nüüdsel ajal, oli meie planeedi kaaslase magnetväli vähemalt sama tugev kui Maakeral endal.

James Green Ühendriikide kosmoseametist NASA ja ta kolleegid mudeldasid selle avastuse põhjal Kuu kunagise magnetvälja mõju omaaegsetele oludele Maal.

Nad kirjutavad ajakirjas Science Advances, et Maa ja Kuu magnetväli moodustasid üheskoos tõhusa kaitsekilbi, mis toimis tõenäoliselt mitusada miljonit aastat.

Maa ja Kuu ühisvälja teooria tundub lahendavat ühe noort maakera puudutava mõistatuse. Kauges minevikus, kui elu alles tekkis ja tärkas, oli Päike praegusest palju aktiivsem ja paiskas ilmaruumi kuni sada korda rohkem osakesi.

See võimas päikesetuul oleks pidanud atmosfääri Maa ümbert minema puhuma ja tegema elu edenemise väljavaated trööstituks. Ent siinne elu seeasemel pigem arenes hoogsalt.

Nüüd tuleb siis välja, et Kuu ulatas maistele olenditele abikäe. Aitäh, Kuu!

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: