Värske uuring seab senise Kuu moodustumise teooria kahtluse alla

Foto: Matteus Teinemaa/Minupilt.err.ee

Kuu kujunemise kohta on olnud palju hüpoteese, neist kõige populaarsem väidab, et Kuu kujunes siis, kui umbes Marsi-suurune taevakeha nimega Theia põrkas 4,5 miljardit aastat tagasi kokku Maa pealmise kihiga.

Essam Heggy ja tema kolleegide uuring seab aga senise arusaama Kuu kujunemise protsessist kahtluse alla, sest nüüd on teada, et Kuu aluspind on palju metalliderohkem, kui seni arvatud.

Täpsemini uurisid teadlased radari abil Kuu kraatrite põhjast leiduva tolmu koostist. Just sügavamatest kaatritest leiti kõrgema metallisisaldusega tolmu. 

Kuna Maa pealmises kihis on erisuguseid metalle vähe, siis teadlastele varemgi olnud mõistatuslik, miks Kuul on palju kõrgem raua oksiidide kontsentratsioon kui Maal. 

Nüüd, kui on teada, et Kuu võib metallide poolest olla rikkam kui Maa, peaks uurima ka teisi Kuu moodustumise hüpoteese. Võimalik, et Theia kokkupõrge Maaga oli palju laastavam meie planeedile, mistõttu lendasid orbiidile palju sügavamad osad maakerast. Samas võis Theia kokkupõrge Maaga olla palju varem ehk ajal kui Maad kattis magma ookean.

Uuringurühm kavatseb veel teha mitmeid täiendavaid katseid, et kontrollida avaldatud uurimuse esialgseid järeldusi.

Autorid kirjutavad uuringu tulemustest ajakirjas Earth and Planetary Science Letters.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: