Kambodžas leiti müügilt mammutiluust ehteid

Foto: Flying Puffin/Wikimedia Commons

Elevandiluuga salakaubitsemist paljastada püüdnud teadlased said suure üllatuse osaliseks, kui avastasid Kambodžas müügil olnud ehetest mitte elevandi, vaid lausa mammuti DNA-d.

Üllatus oli seda suurem, et salakaubanduse-vastane uurimistöö oli alles alanud, kui juba mammuti DNA-d leiti. Samuti on tähelepanuväärne, et mammutiluust ehted liiguvad lõunamaistel turgudel, kui need suured londilised elutsesid omal ajal palju põhja pool, kus nende luid ka peamiselt leitakse.

Et mammutid surid välja juba umbes 10 000 aastat tagasi, siis rahvusvahelised lepped ohustatud liikide kaitseks neid ei käsitle. Ses mõttes võib mammutiluust ehete müütamine Kambodžas olla isegi juriidiliselt korrektne.

Elevantidega on lood aga kehvad, sest hinnangute järgi tapavad maailma salakütid igal aastal tuhandeid elevante, et saada neilt vandlit, millega on võimalik väga hästi teenida. Kui 1979. aastal elas ainuüksi Aafrikas vähemalt 1,3 miljonit, aga võib-olla isegi kuni kolm miljonit elevanti, siis 2012. aastal oli maailma elevantide arv hinnanguliselt 440 tuhat.

Elevandiluust kauba testimist korraldab Šotimaal Edinburghi loomaaia juures tegutsev looduskaitselabor WildGenes Alex Balli juhtimisel. Ettevõtmisega soovitakse DNA-testidega tuvastada turul liikuva vandli päritolu, et sel moel kurjategijatele jälile saada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: