Mammuti rakutuumad hakkasid hiire munarakus tegutsema

Foto: Flying Puffin/Wikimedia Commons

Mammutid, iidsed karvased londilised, kes nüüd on Maa pealt ammu kadunud – kas teadus on võimeline neid uuesti ellu äratama? Esialgu veel mitte, kuid Jaapani ja Vene teadlased on nüüd osaliselt ellu äratanud mammuti rakud.

Teadlased eesotsas Akira Iritaniga Kindai Ülikoolist võtsid 28 000 aastat tagasi elanud mammuti lihasrakkudest rakutuumi või seda, mis oli neist säilinud, ja paigutasid need hiire munarakku. Nad teatavad ajakirjas Scientific Reports, et hiire munarakus võis seepeale täheldada bioloogilise aktiivsuse märke.

Märgid viitasid, et rakud olid juba peaaegu valmis poolduma, kuid päris pooldumiseni need siiski ei jõudnud. Ehkki saavutus on põnev, ei tähenda see paraku seda, et mammuteid on võimalik lähemas tulevikus ellu äratada.

Teadlasrühma liige Kei Miyamoto Kindai Ülikoolist ütles, et mammuti rakutuumad olid palju rohkem kahjustunud, kui teadlased esialgu arvasid. Kuid kui õnnestub leida vähem kahjustatud tuumi, on siiski lootust.

Mammut, kellele on nimeks pandud Yuka, avastati Siberi igikeltsast 2010. aastal.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: