X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raport: metsloomade arvukus kahanes poole sajandiga 60 protsenti

Foto: Simon McNorton/Creative Commons/(CC BY 2.0)

Suur hulk loomi on läinud kaduma. Inimeste hulk planeedil kasvab, aga muidu selgroogsete loomade arv looduses väheneb.

Maailma Looduse Fond (WWF) annab värskes aruandes teada, et looduses elavate selgroogsete ehk kalade, kahepaiksete, roomajate, lindude ja imetajate arv on alates 1970. aastast vähenenud tervelt 60 protsenti. See on väga suur kahanemine looduse jaoks ülilühikese aja jooksul.

Fondi andmetel väheneb selgroogsete arv keskmiselt kaks protsenti aastas. See arv ei näita liikide väljasuremist, vaid loomaisendite arvukuse langust.

Languse põhjuseks on peamiselt inimtegevus, peamiselt eluks sobilike paikade kadu, peamiselt uue põllumajandusmaa käikuvõtu ja metsa mahavõtu arvelt. Lisaks sellele kannatavad kalad ülepüügi ja imetajad salaküttimise all. Oma osa on aruande järgi ka kliimamuutusel.

Kõige kiirem on loomastiku allakäik Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, kus selgroogsete loomade arv on alates 1970. aastast langenud ligi 90 protsenti.

Salaküttide ühed tuntumad ohvrid on Aafrika elevandid. Nende olukord on nüüd aga pisut paranenud, sest Hiina keelas selle aasta alul vandlikaubanduse.

Metsade olukord pole kiita, sest Maailma Looduse Fondi andmetel paikneb 70 protsenti metsaaladest metsa piirile lähemal kui üks kilomeeter. Metsad on seega killustunud ja loomade elu teeb see raskemaks.

Maailma Looduse Fondi aruanne Elav Planeet ehk Living Planet koondab paljude teadusuuringute tulemusi. Kaunilt kujundatud dokument on ka võrgust üles leitav, alla laetav ja läbi loetav.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: