Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailmamere soojenemist hinnanud teadlased tegid vigu

Ookeanide soojenemine jätab jälje ka ökosüsteemidele.
Ookeanide soojenemine jätab jälje ka ökosüsteemidele. Autor/allikas: Yannis Papanastasopoulos/Unsplash

Hiljuti ilmunud teadustöö põhjal on soojenenud maailmameri arvatust kiiremas tempos. Uurimuse autorid nendivad nüüd, et avastasid analüüsist vigu, mille tõttu ei saa nad olla tulemustes sama kindlad kui varem.

Eelnevalt avaldatud uurimuse kohaselt talletus maailmameres viimase 25 aasta jooksul eeldatust kuni 60 protsendi võrra rohkem soojust. Tulemuste paikapidavuse korral oleks soojenenud planeet kasvuhoonegaaside mõjul arvatust rohkem.

California Ülikooli okeanograaf Ralph Keelingi ja ta kolleegide eksimused ei muuda esitletud tulemust otseselt valeks ehk see jääb vea piiridesse. Tehtud parandustega vähenes aga võimalus, et õige on just eelnevalt esitletud tulemus.

Keelingi töörühm lähtus maailmameres talletunud soojushulga hindamisel selles lahustunud hapniku ja süsihappegaasi hulgast. Sellega lootsid teadlased välja selgitada, kui palju soojenesid ookeanid enne üleilmse mõõtepoide võrgustiku valmimist. Tegu oli uudse lähenemisega.

Vahetult pärast uurimuse avaldamist avaldas sõltumatu Briti teadlane Nicholas Lewis põhjaliku blogipostituse, milles viitas töös esinevatele probleemidele. Ajalehele The Washington Post antud intervjuus märkis teadlane, et tulemused on nihkes 30 protsendi võrra ja töös alahinnatakse tugevalt mõõtmistega seotud määramatusi. Varem on Lewis kritiseerinud kliimateadlasi laiemalt liigselt arvutimudelitele toetumise pärast.

Keeling ei kinnitanud, et nõustub esitatud kriitikaga täielikult. Samas nentis ta, et leidis kolleegidega viidatud kohtades tõepoolest probleeme. Töörühm esitas parandused ajakirjale Nature, kus uurimus avaldati.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: