Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meremüra sunnib delfiine häälitsusi lihtsustama

Foto: Alessandro Caproni/Creative Commons/(CC BY 2.0)

Inimene ei reosta maailmamerd mitte ainult plasti ja muu ainelise prügiga, vaid üha rohkem ka mürasaastega.

Sellest, kuidas laevamootorite, sonarite ja veealuste ehitustööde müra mereolenditele mõjub, on siiski veel suhteliselt vähe teada. Nüüd on Ameerika teadlased avastanud, et meremüra mõjul on delfiinid oma häälitsusi lihtsustanud.

Helen Bailey Marylandi Ülikoolist ja ta kolleegid arvavad, et lihtsustatud häälitsusi on teistel delfiinidel läbi laeva- ja paadisõiduhäälte parem kuulda.

Nad mõõtsid Marylandi osariigi ranniku lähedal Atlandi ookeani veealuse müra taset ja salvestasid silmikdelfiinide häälitsusi ning märkasid, et muu hulgas kaotavad müraoludes komplekssust ka need isendipärased helijadad, mida delfiinid kasutavad teistega suheldes iseenda identifitseerimiseks. Delfiinihäälitsuste toon aga mürastes oludes kõrgeneb.

Teadlased oletavad ajakirjas Biology Letters, et tõenäoliselt saavad delfiinid lihtsustatud helisignaalide abil üksteisega vähem infot vahetada kui tavaliste signaalidega.

Delfiinid on väga ühiselulised loomad, kes suhtlevad häälitsuste abil väga mitmesugustel puhkudel. Helisignaalide vahetus aitab delfiinirühmadel koos püsida, süües lasevad delfiinid tihtipeale vilet, ja kui kaks delfiini omavahel esimest korda kokku saavad, siis teadlaste väitel nad isegi nö tutvustavad end teineteisele ka nö nimepidi.

Bailey ja ta kaaslased arvavad, et tasuks otsida võimalusi, kuidas ehitada senisest vaiksemaid meresõidukeid. Keegi meist ei taha ju müra sees elada, ka mitte delfiinid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: