Tarmo Soomere: teadus ei saa kunagi jagu libateadusest

Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.
Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere. Autor/allikas: ERR

Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere tõdes, et teadus ei saa kunagi libateadusest jagu ning pigem peaks teadus tegelema ühiskonnaga, et libateadus ei saaks seal üldse võimutsema hakata.

Tarmo Soomere märkis ETV saates "Esimene stuudio", et kui panna vastamisi demagoogia ja argumendid, siis alati võidab demagoogia.

"See on see, miks teadus ei saa kunagi jagu või ei saa isegi õieti võideldud libateadusega. Teadlase eetiline kompass on äärmiselt lihtne - on teatav hulk fakte, /.../ nende taga on eeldused, siis on vahepeal loogika, siis on järeldused. Nendest eemale või kaugele minna ei saa. Aga libateaduse esindaja võib väita mida iganes ja nõuda kohapeal tõestust. See on raudselt ebavõrdne võitlus ja teadus on selle ette kaotanud. Pigem tuleks teadusel tegeleda ühiskonnaga, et libateadus ei saaks üldse võimutsema hakata," rääkis ta.

Soomere rääkis saates ka usust. Tema sõnul on kiriku ja teaduse vastasseis endiselt olemas.

Soomere hinnangul teadmised kipuvad praegu inimesi lahutama ja usk ühendama.

"Situatsioon on see, et praegu teadmised kipuvad lahutama inimesi ja usk kipub inimesi ühendama. See on müsteerium. Miks see nii on, on raske arvata. Aga me näeme, kuidas mitte ainult kristlik usk, vaid ka mitmesugused omapärased uskumused töötavad äärmiselt efektiivselt ja ei lase ennast vähimalgi määral segada teadusest," rääkis ta.

"On isegi raske prognoosida, mis võiks tulevikus juhtuda, aga ka teaduse sees kipuvad teadmised lahutama. Teadus on läinud selliseks, et olla seal eesliinil, tuleb teada tohutult palju äärmiselt kitsast valdkonnast. Situatsioon on nii kaugel, et paljudel erialadel on maailmas kümmekond inimest, kes saavad aru, mis on tehtud, ja paarkümmend, kes mõistavad seda sisu. Ja lihtsaid lahendusi enam ei ole," lisas Soomere.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: