Väikeloomad pika põua tõttu veel Eestis janusse ei sure ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Siilid Eestis veel janusse ei jää.
Siilid Eestis veel janusse ei jää. Autor/allikas: holger14/Creative Commons

Pikale põuale vaatamata pole praegu erilist ohtu, et väikeloomad ja -linnud janusse jäävad. Samas ei tee põõsa alla veekausi panemine ka erilist kahju ja avab võimaldab loodusega lähemalt tutvuda, leiavad Eesti loodusteadlased.

Soomlaste hulgas levivad ühismeedias fotod veepuuduse tõttu kokku kukkunud siilidest, oravatest ja teistest väikeelukatest. Sarnaselt Eestile pole Lõuna-Soomes korralikult sadanud mai algusest saadik. Seetõttu on kokku kuivanud ka mitmed nende tavapärased joogikohad – kraavid ja loigud. Nii soovitati näiteks MTV-s hakata andma lindudele ja loomadele lisavett.

Eestis nende pärast siiski eriliselt muret tundma ei peaks. "Põud ei ole meil veel nii suur. Seda ohtu ei ole, et terved populatsioonid selle tõttu ära häviks ja loomad janusse sureks. Samal ajal võib vett loomulikult panna. Eriti kui on näha, et loomad tulevad ja joovad ning sel ajal looduse kohta midagi õppida. Seda võib alati teha," leidis Tartu Ülikooli terioloogia vanemteadur Jaanus Remm.

Sarnasel arvamusel on ornitoloog Marko Mägi. "See ei tee kindlasti loomadele halba. Kui räägime linnamaastikust, kus ei pruugi olla väga palju veevõtukohti, siis meelitab see kindlasti linde kokku. Nad kasutavad neid võimalusi," kinnitas Tartu Ülikooli teadur. Ilma lisaveeta saavad linnud suurema osa veest kätte toiduga. Põud tähendab aga seda, et ka toitu ei pruugi olla väga palju. Mägi ise näeb praegust pikka perioodi loomuliku loodusliku kõikumisena. Neid kogevad linnud ja loomad ikka ja jälle.

Samas ei välistanud Mägi, et lindudele vee panemisel võivad olla ka väikesed negatiivsed tagajärjed. Loogika on sama kui lindude toidumajade puhul. "Kui tõesti linde suurel hulgal sinna ühte kohta kokku koguneb, siis võib-olla avastavad selle koha ka kiskjad ja hakkavad sellele rohkem tähelepanu pöörama," laiendas Mägi.

Igal juhul avab veekausi aeda panemine hea võimaluse looduse jälgimiseks. "Inimestele tekitab vee panemine emotsionaalset laengut. Jube vahva vaadata, kuidas linnukesed oma tiikides-kausikestes sulistavad. See on äraütlemata tore vaatepilt," märkis ornitoloog.

"Midagi vussi sellega ei aja ja paanikaks ei ole kindlasti ka põhjust, et kõik loomad kohe ära surevad," võttis Remm teema kokku.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: