Naine tunneb teiste kõdi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Wikimedia Commons

Kõditamise peale hakkavad paljud meist naeru kihistama. Kuid tavaliselt on suur vahe, kas kõditatakse meid ennast või kedagi teist. Nüüd on Ameerika teadlased lähemalt uurinud inimest, kes hakkab kontrollimatult kihistama, kui juhtub nägema, kuidas kedagi teist kõditatakse.

Sel naisel, kellele San Diego California Ülikooli teadlased Vilayanur Ramachandran ja Claudia Sellers viitavad ajakirjas Neurocase initsiaalidega TC, on seisund nimega peegelduslik puutesünesteesia ehk omadus tunda sõna otseses mõttes oma nahal midagi sellist, mida parajasti paistab tundvat keegi teine.

Ramachandran ja Sellers tuvastasid, et paljudes olukordades, näiteks kui teda ennast kõditati või kui ta nägi mõnda naljakat juhtumit, naeris TC enamvähem täpselt sama pikalt ja kõvasti kui tavaline inimene ehk mittesünesteet.

Kuid juhul, kui talle näidati, kuidas kedagi teist kaenla alt kõditati, ei suutnud TC kuidagi naerukihistamist ohjeldada. Pisut paistis teda aitavat see, kui ta pani endal käe kaenla alla.

Eriti kontrollimatuks läks naerukihin siis, kui TC vaatas videot, milles teda ennast kõditati. Siis oleks ta saanud justkui kahekordset kõdi.

Tegelikult tajub suurem osa meist mõnevõrra seda, mida näeme või arvame teisi tajuvat, kuid eri inimeste empaatilisus ehk kaasaelamisvõime võib olla, nagu sest uuringustki paistab, väga erisugune.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: