USA ravimiamet kiitis heaks uudse migreeniravimi, Euroopas luba taotlemisel

Migreenihood vaevavad paljusid inimesi.
Migreenihood vaevavad paljusid inimesi. Autor/allikas: Wikimedia Commons

USA ravimiamet andis möödunud nädalal müügiloa esimesele profülaktilisele migreeniravimile, mis vähendab miljoneid inimesi vaevava tõsise terviseprobleemi sümptomeid. Euroopas loodab ravimifirma saada müügiloa veel selle aasta jooksul.

USA ravimiamet andis 17. mail raviloa täiskasvanute migreenile profülaktilist ravi pakkuvale Aimovigile (toimeaine erenumab). Tegemist on esimese ravimiga, millega loodetakse migreeni avaldumist ära hoida.

Aimovig toimib kaltsitoniini geeniga seotud peptiidi retseptori (CGRP-R) blokeerimise teel, millel on usutavasti kriitiline roll migreeni avaldumisel.

Erenumab sai kolme suure ravimikatsetuse käigus, mida tehti episoodiliste ja krooniliste migreenihoogudega patsientide peal, püsivalt hakkama igakuiste migreenipäevade arvu vähendamisega. Ravimit katsetati rohkem kui 3000 inimese peal ning sellele tehakse viieaastane jätku-uuring selle mõju, taluvuse ja ohutuse hindamiseks. Seniste katsetuste põhjal on peamiste kõrvaltoimetena märgitud süstekoha punetust ja kõhukinnisust.

Ravimit manustatakse kord kuus tehtava süstina ja see toimib insuliinipumba põhimõttel, vallandades toimeainet organismi järk-järgult. Ravim on kahes erinevas doosis, 70 mg ja 140 mg.

Ravimitootja Novartis on ravimile taotlemas müügiluba ka Euroopas. EL-is tuleks toode müügile sama nime all. Ettevõtte Eesti esinduse juhatuse liige Jürgen Kukk kommenteeris ERR-ile, et Euroopas loodetakse müügiluba saada veel sel aastal.

Ravimiameti müügilubade osakonna juhataja Margit Plakso andis teada, et Euroopas on taotlus hindamiseks esitatud möödunud aasta juulis, ent müügiluba veel ei ole ning millal see saadakse, ei ole võimalik öelda.

"Euroopa ravimiamet korraldab teatud liiki ravimite müügiloa taotluste hindamist (enamasti uued toimeained) ning hinnangu põhjal annab ravimile müügiloa Euroopa Komisjon, müügiluba kehtib siis kõigis EL-i riikides," selgitas Plakso.

Arstid lootsid tugevamat toimet

Regionaalhaigla neuroloogiakeskuse juhataja dr Andrus Kreis tõdeb, et ehkki toime on täiesti ainulaadne, loodeti meditsiiniringkondades tugevamat toimet kui tegelikult uue ravimiga saavutati.

"Aimovig (toimeaine erenumab) on täiesti uue toimega, migreeni ärahoidmiseks välja töötatud ravim. Iga uus tõenduspõhiselt efektiivne ravim on loomulikult teretulnud, kuid kindlasti ei ole tegemist "nüüd selle oodatud ravimiga"," kommenteeris Kreis ERR-ile.

"Kuigi kõrvalnähtude profiil tundub esialgu hea - kaugnähtusid me veel ju ei tea -, ei ole siiski tegemist ravimiga, mis migreeni välja raviks, vaid ravim vähendab 30 (!) protsendil kasutajatest 50 protsendi võrra peavaluatakke. Peaks ütlema, et oleks oodanud suuremat efektiivsust," resümeeris Kreis.

Hind teeb esialgu kättesaamatuks

Retseptiravimi hind on krõbe - näiteks USA-s maksab selle kuuajaline doos 575 dollarit (490 eurot), aastaseks kuluks kujuneb 6900 dollarit (ligi 5900 eurot). Ravikindlustatud saavad ravimi aga kätte vaid viiedollarilise (4.30 eurot) hinnaga.

Kõrget maksumust tõdes ka dr Kreis. "Hind tuleb tõenäoliselt talumatult suur: olemasolevatel andmetel pakutakse ühe kuu hinnaks 575 dollarit, kuid ravimit peab manustama iga kuu ja teadmata on, palju aastaid."

Novartis Eesti juhatuse liige Jürgen Kukk kinnitas, et kui ravim Euroopas müügiloa saab, esitavad nad ka Eestis taotluse selle soodusravimite nimekirja arvamiseks. Kui palju ravimi kuine doos Eestis maksma hakkab, ei osanud Kukk veel öelda.

Amgeni ja Novartise välja töötatud erenumab on esimene USA ravimiametilt heakskiidu saanud uue toimepõhimõttega ravim. Lähiajal on heakskiitu ootamas veel kaks analoogse toimega ravimit, mille taga on ravimifrimad Teva (toimeaine fremanezumab) ja Eli Lilly (toimeaine galcanezumab). Aasta teises pooles loodab müügiloa saada ka Alderi välja töötatud analoogne ravim (toimeaine eptinezumab).

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: