Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

PPA krüptorakendustest: krüpteeritud sideta oleks internet ohtlikum koht

Juunis tabas paljusid riike lunavararünnak Petya.
Juunis tabas paljusid riike lunavararünnak Petya. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Krüpteeritud andmeside kasutamine pole kurjategijatele võõras töövõte, aga sellegipoolest võidavad andmeside salastamisest eelkõige tavakasutajad, sest ilma krüpteeritud sideta oleks turvatunne virtuaalruumis märksa madalam, leiab keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo juht Oskar Gross.

Eelmisel nädalal tegime põhjaliku ülevaate krüpteeritud sõnumirakendustest, mis lubavad kasutajatel konfidentsiaalselt suhelda virtuaalruumis. Erinevate asjaolude kokkulangemise tõttu ei saanud PPA teemat kommenteerida, kuid nagu lubatud ütlesid nad sel nädalal oma sõna sekka.

Keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo juhi Oskar Gross kinnitab, et ühiskonna arengute jälgimine ning progressiga kohanemine käib igapäevase politsei töö juurde. “Uued tehnoloogiad ja vahendid tekitavad pidevalt uusi võimalusi erinevates kommunikatsioonivormides,” tõdeb Gross.

Ta nendib, et nagu mobiiltelefon muutis inimestevahelise suhtluse olemus on viimastel aastatel normiks saanud side krüpteerimine teinud seda samuti. Teisalt rõhutab Gross, et andmete sisu elektrooniline salastamine on väga oluline osa interneti turvalisusest. “Eelkõige see siiski kaitseb inimesi, mitte kurjategijaid,” ütleb Gross.

Sestap on küberkuritegude büroo juhi sõnul virtuaalruumis plaanitavate kuritegude ennetamisel standardne krüpteerimine väga oluline komponent, sest nii ei lekki andmed ning pahalased ei pääse ligi salajastele vestlustele. “Ilma andmete krüpteerimiseta oleks ohvreid märksa rohkem ning ühiskonna turvatunne internetis väga palju madalam,” leiab Gross.

Kuid sellegipoolest üritavad ka kurjategijad Grossi sõnul tehnoloogia arengut ebaseadusliku tegevuse jälgede peitmiseks ära kasutada. “Paljud traditsioonilised kuriteoliigid kolivad järk-järgult internetti ning sellest tulenevalt peavad ka õiguskaitseasutused oma võimekusi pidevalt arendama,” sõnab Gross.

Kuigi keskkriminaalpolitsei ei saa taktikalistel põhjustel avaldada krüpteeritud andmeside jälgimise võimekust, kinnitab Gross, et uus tehnoloogiline keskkond pole põhjustanud PPA-le erilist peavalu. “Meie töö sellepärast seisma pole jäänud,” viitab ta.

Rahvusvahelisest praktikast tõstab Gross esile tumeveebi kauplemispaikade Hansa ja Alphabay looja ning haldaja vahistamise. “Need kurjategijad proovisid võtta krüpteeritud andmesidest maksimumi, kuid nad suudeti siiski edukalt kinni pidada,” toonitab Gross.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: