Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valimiskomisjon kuulutas välja Tartu ülikooli rektori valimised

Tartu Ülikooli peahoone.
Tartu Ülikooli peahoone. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Täna avaldatud teatega kuulutas Tartu ülikool välja rektori valimised, et leida rahvusülikoolile parim uus juht tänavu 26. aprillil.

TÜ nõukogu sõnastas üleeile ootused tulevasele rektorile:

  • Ülikool vajab juhti, kes suudab panustada Eesti rahvusülikooli eestvedamise kõrval ka kogu Eesti ühiskonna ning Eesti ja Euroopa kõrghariduse- ja teadusarendustegevuse arengusse.
  • Tartu ülikooli rektoriks kandideerijalt oodatakse, et ta on tulemuslik õppe- ja teadusarendustöös ning silmapaistev akadeemiline juht.
  • Sobiv kandidaat on tõestanud end kogenud ja innustava juhina, ta on eestkõneleja ja eestvedaja, ülikooli visiooni ja strateegiliste liikumissuundade seadja.
  • Nõukogu ootab rektoriks pürgijalt strateegilise juhtimise pädevust, läbirääkimisoskust, võimekust otsuste langetamiseks ja elluviimiseks.
  • Tunnustatud arvamusliidrina on ta avalikkuses nähtav ja valmis võtma vastutust ülikooli esindamisel suhetes ühiskonna, riigiasutuste ja rahvusvahelise kogukonnaga, et Tartu ülikool oleks jätkuvalt nii Eesti parim kui ka üks Põhja-Euroopa parimaid ülikoole.

Kandidaate saab esitada 15. märtsini. Esitada saab isiku, kes on või on olnud valitud professoriks.

Pärast kandidaatide esinemist koguneb 9. aprillil ühisistungile TÜ nõukogu ja senat, et anda omapoolne seisukoht kandidaatide sobivuse kohta.

Rektori valib viieks aastaks 250-liikmeline valimiskogu, millesse kuuluvad nõukogu, senati, valdkondade nõukogude ja üliõpilasesinduse liikmed ning professorid ja juhtivteadurid, kelle töökoormus ülikoolis on vähemalt 20 tundi nädalas.

Valimiskogu valib rektori valimiskoosolekul, mida juhatab valimiskomisjoni esimees. Valimiskoosolek toimub tänavu 26. aprillil algusega kell 12 ülikooli aulas. Valimiskoosolek on otsustusvõimeline, kui sellest võtab osa üle poole valimiskogu liikmetest. Valituks osutub kandidaat, kes kogub üle poole valimiskogu häältest.  

Kuidas rektori valimine valimiskoosolekul käib?

Valituks osutub kandidaat, kelle poolt on hääletanud üle poole valimiskogu koosseisust ehk kandidaadil peab olema vähemalt 126 valimiskogu liikme poolthääl.

Kui enam kui kahe kandidaadi korral ei saa ükski kandidaat vajalikku arvu poolthääli, korraldatakse teine hääletusvoor, milles osalevad kaks enim poolthääli saanud kandidaati.

Kui kahe kandidaadi korral ei saa kumbki kandidaat vajalikku arvu poolthääli, korraldatakse uus hääletusvoor, milles osaleb rohkem poolthääli saanud kandidaat.

Kui mitu kandidaati saab võrdse arvu hääli, siis järgmisse vooru pääseja(d) loositakse.

Kui ka viimases hääletusvoorus ei saa kandidaat vajalikku arvu poolthääli, jääb rektor valimata.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: