Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa saadab satelliidi atmosfääri seirama

Euroopa Kosmoseagentuur, mille liige on, nagu teada, ka Eesti, kavatseb homme orbiidile saata järjekordse Copernicuse programmi tehiskaaslase, nimega Sentinel-5P, mis hakkab seirama maakera atmosfääri.

Copernicuse satelliite on ümber Maa tiirlema pandud alates 2014. aasta aprillist juba viis, homme üles lennutatav on kuues.

Sentinel-5P vaatlused aitavad muu hulgas loodetavasti anda näiteks eelhoiatusi suurte vulkaanipursete kohta, millest õhku paiskuvad tuhapilved võivad ohustada lennuliiklust, aga võimaldavad tuvastada ka ohtliku õhusaaste piirkondi ja ohtlikult kõrge UV-kiirguse tasemega paiku.

Peale selle loodetakse satelliidi pardalt tehtavatest vaatlustest uusi teadmisi mitmesuguste atmosfääriprotsesside kohta, mis mõjutavad kliimamuutust ja osooniaukude teket.

Start on kavas homme, reedel Eesti aja järgi kell 12.27 Põhja-Venemaal Arhangelski lähedal asuvalt Plesetski kosmodroomilt.

Copernicuse programmiga loodab Euroopa Kosmoseagentuur koos oma partneri Euroopa Komisjoniga saavutada pideva, üleilmse, mitmekesise ja kõrgekvaliteedilise planeediseire võimekuse. Teised Copernicuse programmi Sentinel-satelliidid seiravad metsi, maad ja veekogusid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: