Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kosmosealasel arendusmaratonil valmisid kasulikud lahendused

Euroopa Kosmosenädala avas Tartu ülikooli Physicumis toimuv kosmosealane tark- ja riistvara arendusnädalavahetus. ERR Novaator näitas 48 tundi kestnud programmeerimismaratoni lõpetamisest otseülekannet.

Kosmosenädalal alustab Eestist tegevust ka Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaator, mis loob Eestis võimalused kosmosetehnoloogiaid kasutavate idufirmade tekkeks ja kasvuks. Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatori eestvedajaks on Tartu teaduspark koos Tartu ülikooli ja Tartu observatooriumiga.

 Garage48 SpaceTech: Integrated applications hackathon final event: 

Garage48 SpaceTech algas reedel, 3. novembril kell 17.30 ideede esitlemisega ning lõppes pühapäeval, 5. novembril kell 20.00 kui tunnustati silmapaistvamaid meeskondi, kes 48 tunni jooksul arendasid kõige paremini töötava prototüübi. Žürii kuulutas välja võitja ning jagas mitmeid eriauhindu.

Eksperdid, insenerid, disainerid, tarkvaraarendajad, andmeanalüütikud ja turundajad töötasid Physicumis välja rakendusi, mis kombineerivad endas Maa kaugseire andmeid, satelliitnavigatsiooni signaali, riistvara ja sotsiaalmeediat.

Osalejad on katsetanud uute ja huvitavate ideedega ning saanud tuge oma ala tippspetsialistidelt. Meeskondadel on olnud ligipääs ka Euroopa põhilise kosmoseprogrammi Galileo signaalile ja Copernicuse andmetele.

“Rahvusvahelise hackatoni eesmärk on olla sünnipaigaks uutele äriideedele, mida pärast sündmust edasi arendada,” kommenteeris Paul Liias, sündmuse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kosmosevaldkonna ekspert.

Ta lisas, et kosmoseandmete kasutamine ärilistel eesmärkidel on hõlbus, sest Euroopa kosmoseprogrammi Copernicus andmed ja Galileo signaal on osalejatele saadaval tasuta.

“Copernicus Kosmosebüroo võimaldab kõigile Garage48SpaceTech'i osalejatele ligipääsu Copernicuse andmetele ja nii jõuab see info tavapärasemast palju laiema sihtgrupini,” lisas Copernicus Kosmosebüroo koordinaator.

“Tuginedes varasemale kogemusele teame, et häkkimismaratonid on ideaalne koht tutvustada laiemale publikule, millist väärtust kosmoseandmed erinevatele valdkondadele lisavad.”

Ka Euroopa GNSS Agentuuri esindaja Justyna Redelkiewicz ütles, et neil on ülimalt hea meel olla osa Garage48SpaceTech'ist: “See on kolmas hackhaton üldse, millest oleme Galileo andmetedega osa võtnud. Eriliseks muudab selle asjaolu, et osalejatel on kättesaadavad erinevad kosmosetehnoloogiad, mis aitavad kosmose kaudu arendada elu Maal. Meie suur eesmärk on omaltpoolt anda energiat, jõudu ja teadmisi, et osalejad saaksid oma rakenduse GNSS positsioneerimist kasutades järgmisele tasemele viia.”

Kadri Bussov ESTCube'ist sõnas, et kosmosetehnoloogia on Eestis veel värske suund ja seetõttu on väga tore näha, kui palju noori inimesi on huvitatud enda arendamisest antud vallas.

“Selles osas ongi Garage48 häkatonid olulised – nad annavad noortele võimaluse õppida ja avardada oma maailma täiesti uues suunas. Lõpuks on ainult üks tee, mis aitab meil paremaks saada ja see on pidevalt õppida ning katsetada. ESTCube toetab iga algatust, mis toob noori tehnoloogia ja inseneri valdkondade juurde” lisas Bussov. 

Arendusnädalavahetuse neli peamist teemavood:

  1. Mängud
  2. Põllumajandus
  3. Julgeolek (Piirivalve, kriisi juhtimine)
  4. IoT rakendused (Targad linnad, Tööstus4.0
  5. Avalikud teenused /E-residentsus
  6. Transport (Lennundus, merendus, rongiliiklus, teed)
  7. Keskkonna kaitse;
  8. Elustiil (Turism, tervis)
  9. Kaardistamine, Uuringud
  10. Teised kastist välja ideed

48 tundi kestenud kosmos tark- ja riistvara arendusnädalavahetuse ehk hackatoni korraldasid majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Garage48, ESTCube, Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) ning Euroopa GNSSi Agentuur (GSA).

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: