Kuidas Eesti kosmose- ja kaitsetehnoloogiad maailma paremaks muudavad?

TÜ kosmose- ja kaitsetehnoloogiate professor Mart Noorma.
TÜ kosmose- ja kaitsetehnoloogiate professor Mart Noorma. Autor/allikas: Andres Tennus

Täna pidas Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogiate professor Mart Noorma inauguratsiooniloengu. Ta rääkis ülikooli muuseumi valges saalis teemal "Kuidas Eesti kosmose- ja kaitsetehnoloogiad aitavad maailma paremaks muuta".

Professor Mart Noorma on kindel, et kosmosetehnoloogia loob inimkonna jaoks uusi võimalusi maailmaruumis ja aitab lahendada ka maapealseid probleeme, kaitsetehnoloogia aga aitab hoida Eestit turvalisena ning võib-olla isegi kiirendada majanduskasvu.

 

"Ma mõtlen täpselt samamoodi nagu iga teine värske Tartu Ülikooli professor: et just minu teema – kosmose- ja kaitsetehnoloogiad – on kõige lahedam ja kasulikum teadusvaldkond maailmas," sõnas ta.

Professor Mart Noorma tutvustab inauguratsiooniloengus lähemalt Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kosmose- ja kaitsetehnoloogia valdkonna teadustööd nanosatelliitidest tehisintellektil põhineva lahinguväljarobootikani. Samuti käsitleb ta selle uurimisvaldkonna seoseid teiste teadusvaldkondadega nagu õigusteadus, eetika, Aasia uuringud jne.

Mart Noorma on lõpetanud 2000. aastal Tartu Ülikooli füüsika bakalaureuseõppe ning pärast seda läbinud magistri- ja doktoriõpingud Helsingi Tehnikaülikoolis. 2005. aastal sai ta tehnikadoktori kraadi optiliste täppismõõtmiste alal ning aastatel 2005–2006 töötas Ameerika Ühendriikide Riiklikus Standardite ja Tehnoloogia Instituudis (NIST).

Seejärel pöördus Noorma tagasi kodumaale, et alustada tööd Tartu Ülikoolis ja Tartu Observatooriumis. Ta on juhtinud kosmosetehnoloogia uurimissuuna ülesehitamist Tartu Ülikoolis ning olnud samal ajal ka aktiivne õppejõudude õpetamisoskuste arendamise eestkõneleja.

Aastatel 2009–2015 oli ta Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna õppeprodekaan ning 2015–2017 ülikooli õppeprorektor.

Alates 2017. aastast on Mart Noorma ettevõtte Milrem Robotics teadus- ja arendusdirektor ning alates 1. septembrist 2018 Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogiate professor. Aastal 2013 nimetas ajaleht Postimees Mart Noorma Eesti esimese kosmosemissiooni Estcube-1 juhendamise eest aasta inimeseks. 

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: