Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loodav robot aitab päästetöid teha keerulistes tingimustes

Foto: ERR

Eesti Kaitsetööstuse Liitu kuuluv Milrem katsetab koos päästeametiga robotit, mis pääseks kohtadesse, kuhu inimesel on ohtlik minna või kuhu suured päästeautod sõita ei saa. Näiteks viib puldiga juhitav robot põlevasse metsa või rabasse voolikud ja vee. 

Päästjad tõdesid, et kui robotid ükskord komandodele soetatakse, on 21. sajand reaalselt kohal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praegu käib töö, et päästjad saaksid robotit täiendada.

Seni on Milrem ehitanud vajalikke lahendusi kaitseväele. Päästjatele mõeldud variant on esimene. See on nägemus, kuidas tulevikus rasketes kohtades päästetöid tehakse.

"Selline kaugjuhitav masin, tulevikus autonoomne masin näiteks kaugjuhitava veekahuriga võib minna parkimismajadesse, kaubanduskeskustesse, varinguohtlikesse kohtadesse, tunnelitesse, rabasse, kus tavainimene sisse vajub. Nii palju rakendusi, kus on võimalik inimeste elusid säästa, päästjaid mitte ohtu panna," selgitas Milremi teadus-arendusjuht Mart Noorma.

"Ärme tehnilistesse asjadesse lähe, aga meie disain on maailmas täiesti erakordne ja hästi palju tähelepanu oleme pälvinud suurtes rahvusvahelistes ettevõtetes. Kogu disain on Eesti disain, kogu mehhatroonika on Tallinna Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli tudengivormelist välja kasvanud noorte inseneride kätetöö. ESTCube'i ja tudengisatelliidi noored arendavad sellele autonoomiat," lisas ta.

Noorma sõnul on selliste päästelahenduste vastu huvi mitmes riigis.

"See, mida me täna siin näeme, on päästealase innovatsiooni testimine. Milremi poolt on kogemus ja kogu idee pool, meie poolt teine kogemus ehk päästeala spetsiifika," rääkis päästeameti päästetöö osakonna juhataja Martin Lambing.

Nii on eesmärgiks saada täiuslik robot just päästetöödeks. Millal neid võiks komandodele soetama hakata, ei julge keegi öelda. Roboti hind jääb praegu samasse suurusjärku uue traktori omaga.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: