Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i Copernicuse programm saab alguse

Sentinel-1.
Sentinel-1. Autor/allikas: ESO

Täna öösel Eesti aja järgi kell 00.02 saadab Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) programmi Copernicus raames orbiidile satelliidi Sentinel-1A, mille tarkvara loomisel on oluline panus ka Eesti IT-spetsialistidel.

Programmi raames saadetakse kosmosesse kokku kümme satelliiti, mis peaks oluliselt parandama kaugseirel kogutavate andmete kättesaadavust. Parem radaripiltide lahutusvõime ja edastussagedus võimaldab kaugseire poolt pakutavaid eeliseid laiemalt ära kasutada. Näiteks saab erinevate rakendustega avastada reostust nii maal kui merel, mõõta metsastumist ja linnastumist ning hinnata ilmastikust tingitud kahjusid ja neid ennetada.

IT- ja äriteenustefirma CGI Eesti kosmosemeeskonna juhi Andreas Sisaski sõnul on koostöös mitmete partneritega nii Eestist kui välisriikidest alustatud uute kaugseire rakenduste loomise ettevalmistamisega. „Kuigi esimesed radarpildid Sentinel-1A pardalt on kättesaadavad alates selle aasta lõpust, oleme hoogsalt alustanud uute rakenduste välja töötamisega, et satelliidipiltidest võimalikult vara maksimaalset kasu saada,“ märkis ta.

Kui satelliidi poolt toodetud radaripilte hakkavad rakenduste jaoks ära kasutama mitmed organisatsioonid ja ettevõtted üle maailma, siis Eesti kosmosemeeskond on juba panustanud missiooni enda arendamisse, luues satelliitide juhtimisside turvamisega seotud lahenduse. „Loodud lahendust kasutatakse nii kõikidel Copernicuse programmi satelliitidel kui ka tulevikus teistel ESA missioonidel,“ lisab Sisask.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: