Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Päikese tuum pöörleb ühe korra nädalas

Foto: Hinode/JAXA/NASA

Päikese tuum teeb ühe täispöörde umbes ühe nädalaga. Nii nagu maakera ja teised taevakehad, pöörleb ka Päike ümber oma kujuteldava telje. Kuid kui taevakeha pole läbini tahke, nii nagu Päike seda polegi, siis tihtilugu pöörlevad eri kihid eri sügavusel eri kiirusel.

Nüüd on Prantsuse, Hispaania, Maroko ja Ameerika teadlased esimest korda mõõtnud, kui kiiresti pöörleb meie päevakerakese sisimast sisim säsi, teaduslikult öeldes tuum. Teadlased jõudsid selle tulemuseni andmete põhjal, mida on Päikese kohta kogunud kosmoseobservatooriumi SOHO pardal tegutsev mõõteseade GOLF. GOLF mõõdab Päikeses levivaid seismilisi laineid.

Teadlased eesotsas Eric Fossat'ga Côte d'Azuri observatooriumist mõtlesid välja, kuidas lugeda nendest mõõdetavatest lainetest välja, milliseid varjatud lainetusi korraldab gravitatsioonijõud sügaval Päikese sees.

Sellest omakorda saigi välja arvutada Päikese tuuma pöörlemise kiiruse, üks täispööre nädalas. See on ligi neli korda kiirem kui Päikese välisemate kihtide pöörlemine, mis teevad seega täispöörde umbes kord kuus.

Päikese tuuma pöörlemise kiirust on kasulik teada, sest selle põhjal võib nüüd täiustada arusaamist sellest, kuidas Päike tekkis ja arenes ning milline on tema täpsem ehitus ja koostis.

Fossat ja kaasautorid kirjutavad uuringust ajakirjas Astronomy & Astrophysics.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: