Mikroskoopiline maaviljelus
Lihtsa ehitusega limakud kasvatavad endale toiduks ainult valitud baktereid.
Limakud ehk limaseened on eostega paljunevad elusolendid, keda bioloogid pidasid varem seenteks. Enamasti elutsevad limakud üherakuliste amööbilaadsete moodustistena. Toidu otsimiseks võivad need koonduda ja aeglaselt edasi liikuda.
2011. aastal ilmus ajakirjas Nature artikkel, mis kirjeldas ühe limakuliigi omapärast eluviisi. Mullas elutsev Dictyostelium discoideum kasvatab endale ise toiduks baktereid.
Seda teevad ainult osad looduslikud limakutüved, mida mikrobioloogid kutsuvad "talunikeks". Nende limakute käitumine on teistest erinev. Toitu leides asuvad nad sööma, kuid jätavad alati osa baktereid alles ja võtavad need endaga kaasa.
Hiljuti selgus, et maailma kõige pisemate põllumeeste majapidamine on üsna keerukas. Nimelt kasutavad nad ka omalaadseid "umbrohumürke".
USA Harvardi ülikooli mikrobioloogid avastasid, et limakud kannavad endaga kaasas bakteriliigi Pseudomonas fluorescens kaht erinevat tüve. Söögiks kõlbab neist ainult üks. Teine toodab kemikaali, mis hävitab kõik soovimatud bakterid ja seened, mis on end ise limaku toidulauale kasvama sättinud.
Uurimus ilmus ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.
Toimetaja: Piret Pappel