Limakud matkivad maanteevõrku
Väga lihtsa ehitusega elusolendid suudavad toidujahil moodustada keerukaid võrgustikke.
Limaseened on ainuraksete loomade sugulased, kelle keha koosneb ilma rakuvaheseinteta limatombust, milles on palju rakutuumasid. Sellist olevust nimetatakse plasmoodiumiks.
Limatombu sees töötab nutikas toitainete transpordisüsteem, mis suudab toidu viia plasmoodiumi kõikidesse osadesse, kuid kasutab väga vähe energiat.
Selim Akl Kanada Ontario Queeni ülikoolist valmistas Kanada teedekaarti matkiva agariplaadi.
Suuremate keskuste ja transpordisõlmede kohale paigutas uurija kaerahelbed, mida limakud kasutavad toiduks.
Seejärel pani ta plasmoodiumi kasvama Toronto piirkonda ning vaatles, kuidas see levis.
Toidujahil limaseened moodustasid agaril kiiresti võrgustiku, mis sarnanes Kanada kiirteede kaardile.
Akli sõnul suudavad isegi väga lihtsa ehitusega liigid moodustada keerukaid ja efektiivseid võrgustikke ning nende uurimine võib pakkuda lahendusi energia kokku hoidmiseks.
Uurimus ilmus ajakirjas International Journal of Natural Computing Research.
Toimetaja: Piret Pappel