Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uus analüüs paljastas ligi 1300 täiendavat eksoplaneeti

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA teatas teisipäeval, et on suutnud kinnitada ligi 1300 täiendava Päikeseüsteemist väljaspool asuva planeedi olemasolu. Teadaolevate eksoplaneetide arv küündib teadeande järel üle 3400.

Tüüpiliselt nõuab eksoplaneetide olemasolu kinnitamine täiendavaid vaatlusi maapealsete teleskoopidega. Eelmise aasta juuliks tuvastatud 4302 planeedikandidaadi valguses oleks see võtnud aga mitmeid aastaid. Alternatiivina on planeetidele viitavate signaalide reaalsuse hindamiseks välja töötatud ka erinevaid statistilisi tehnikaid. Nende kasutamine on olnud aga sarnaselt ajamahukas. Hiljuti loodud tarkvara võimaldas aga protsessi automatiseerida. Iga kandidaadi hindamiseks kulub vaid paar minutit.

Aastatel 2009—2013 Kepleri poolt kogutud andmete põhjal küündib 1284 planeedikandidaadi puhul tõenäosus, et tegu on reaalse planeediga, 99 protsendini. Võrdlusmomendi loomiseks juba eelnevalt leitud eksoplaneetide kohta kogutud andmeid analüüsides leiti, et analüüsitehnika töötas peaaegu veatult. Viimane võimaldas NASA teadlastel ka heas usus öelda, et on leidnud ligi 1300 Päikeseüsteemist väljaspool asuvat planeeti.

Sarnaselt eelnevalt sõelale jäänud planeetidele moodustavad neist enamiku Maast paar korda suuremad, kuid Neptuunist väiksemad planeedid. Kuigi eelnevate statistiliste arvutuste kohaselt leidub väiksemaid planeete Linnutee galaktikas suurematest rohkem, on Maast suuremaid planeete oluliselt kergem märgata.

Üheksa planeedikataloogi kantud planeeti on läbimõõdult Maast vähem kui kaks korda suuremad ja seega tõenäoliselt kivine ja asub piirkonnas, kus vesi võiks olla potentsiaalselt vedelas olekus. Üks planeedist, Kepler-1638b on peaaegu Maa suurune ning sellele langeb vaid veidi rohkem tähevalgust kui Maale. Kokku küündib tänaseks nn kuldkihara piirkonnast leitud planeetide arv 21ni.

 

Kepleri töörühm rõhutas pressikonverentsil, et kosmoseteleskoobi poolt kogutud andmed pole end veel ammendanud Tõenäoliselt on võimalik nende põhjal järgmise aasta oktoobriks kinnitada veel sadade planeedikandidaatide reaalset olemasolu. Loodud tarkvara klassifitseeris tõenäoliseks planeediks veel 1327 kandidaati, kuid nende puhul ei ulatunud tõenäosus 99 protsendini.

Mai alguses teatas NASA teadlaste juhitud töörühm planeedisüsteemi leidmisest, kus tiirleb jaheda kääbustähe ümber potentsiaalselt eluks sobivaks piirkonnas kolm suuruselt Maaga võrreldavat planeeti.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: