Marsi kuud võisid tekkida kosmilises kokkupõrkes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: NASA

Marsil on kaks kuud: Phobos ja Deimos. Üldiselt arvatakse, et need on olnud algselt kaks asteroidi, mille Marss on oma raskusvälja kinni püüdnud. Ent nüüd on ameerika teadlased arvutimudelil välja arvutanud, et kuud võivad pärineda hoopis kunagise suure kokkupõrke purust, kui Marsiga põrkas võibolla kokku mõni Pluuto-suurune taevakeha.

 

Marsi mõlemad kuud tiirlevad enam-vähem ringjoonekujulisel orbiidil. Julian Salmon ja Robin Canup teaduasutusest Southwest Research Institute väidavad, et kinnipüütud asteroidide jaoks oleks sellised orbiidid väga harukordsed.

Salmon ja Canup rakendasid Marsi kuude tekke uurimiseks arvutusmudeleid, mis on väljatöötatud meie maakera kaaslase Kuu tekke uurimiseks. Kuu tekke kohta on üks laialt levinud teooria, et see pärineb ühe umbes Marsi-suuruse taevakeha kokkupõrkel Maaga planeedi orbiidile paiskunud prügist. Salmon ja Canup jõudsid mudeli abil järeldusele, et Pluuto-suurune taevakeha võis paisata tolmu- ja klibukettana planeedi ümber pöörlema umbes tuhandiku Marsi massist.

Ajapikku võis kettamaterjal tõmbuda suuremateks kehadeks, millest Marsile lähedasemad langesid lõpuks Marsile tagasi. Kaugematest said aga meile tänapäevalgi tuttavad Marsi kuud.

Salmon ütles Texases Woodlandis toimunud Kuu ja planeediteaduse konverentsil, et kui Marss kunagi teise suure taevakehaga kokku põrkas, siis aitab see selgitada ka selle suhteliselt suurt pöörlemiskiirust.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: