Marsi väikesed kuud tekkisid väikeses kokkupõrkes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: NASA

Marsil on kaks kuud, Phobos ja Deimos, mis mõlemad on palju väiksemad kui Maa Kuu. Nüüd väidab rühm Ameerika teadlasi, et Marsi kuud on tekkinud kunagise kosmilise kokkupõrke tagajärjel, mis aga oli, nagu need kuud isegi, pisem kui see võimas põrge, mille tagajärjel arvatakse tekkinuvat meie Kuu.

Robin Canup ja ta kolleegid Texases San Antonios asuvast Southwesti instituudist kirjutavad ajakirjas Science Advances, et nende mõttekäigu järgi tekkisid Phobos ja Deimos väga-väga ammu, kui Marss oli alles kujunemisjärgus ja temaga põrkas kokku mõni kääbusplaneedi taoline taevakeha, umbes Vesta või Cerese suurune, milliseid tiirutas noores Päikesesüsteemis ringi märksa rohkem kui tänapäeval. Meie Kuu tekkis praeguse arusaama järgi umbes Marsi suuruse planeedi kokkupõrkel Maaga.

Canupi ja kolleegide arvutimudel näitab, et Phobos ja Deimos tekkisid peamiselt Marsilt pärit materjalist. Seega peab nende keemiline koostis olema üsna Marsi oma moodi.

Mudelist ilmnes, et mõnesaja kilomeetrise läbimõõduga taevakeha kokkupõrkest Marsiga jäi Marsi ümber kivide ja tolmu ketas, mille välisosa materjal kogunes aegamööda kokku Phoboseks ja Deimoseks, siseosa materjalist tekkisid suuremad kuud, mis aga langesid Marsile.

Marsi kuude teket kosmilises kokkupõrkes on ka varem arvutil modelleeritud, aga seni on enamasti eeldatud suuremat kokkupõrget, misjärel on tekkinud ka suurem kivi- ja tolmuketas, mille puhul aga suuremad Marsi lähedasemad kuud ei lase Phobose ja Deimose sugustel väikestel kuudel pikalt püsida.

Marsi kuude tekkelugu peaks selgemaks saama, kui Jaapani kosmosesond MMX neid külastab ja pinnaseproove Maale toob.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: