Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaapan saadab sondi Marsi kuu pealt proove tooma

Jaapan – tõusva päikese maa – on ka tõusev kosmose maa. Nüüd teatas Jaapani kosmoseagentuur JAXA, et sel on kavas saata kosmosesond Marsi kuu peale. Vähe sellest, tuua see sond sealt ka uuesti Maale tagasi ja võtta kaasa pinnaseproove.

Veel pole teada, kummale Marsi kahest kuust, kas Phobosele või Deimosele, jaapanlaste sond laskub, aga kavandatud on seda sõitu alustada aastal 2022. Raha arvatakse selleks kuluvat üle 200 miljoni euro.

Jaapanil on sedalaadi kosmoseretkedega juba kogemusi. Aastal 2003 saatis riik kosmosesondi Hayabusa teele asteroid Itokawa poole, kust see siis aastal 2010 koos proovidega Maale naasis. Kui aga jaapanlaste sond Phobosele või Deimosele maandub, saab sellest esimene inimese tehtud seade, mis Marsi kaaslasele jõuab. Kui aga see sealt ka veel proovidega tagasi tuleb, siis saame paremat aimu selle kaaslase, aga võibolla ka teise kaaslase päritolust.

Praegu arvatakse, et need on mõlemad asteroidid, mille on Marss oma raskusväljaga kinni püüdnud, aga võibolla on sellest Marsi kuul käigust kasu ka selleks, et ette valmistada inimese lendu Marsile, sest mõnede plaanide järgi võiks inimene külastada enne Marsile jõudmist ühte tema kaaslast.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: