Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suhkur võis tekkida komeedil

Kust on pärit orgaanilised molekulid, mis on elusolendite elutegevuse aluseks? Üks põnev võimalus on, et mõned neist on tekkinud kosmoses. Nüüd väidavad Prantsusmaal tegutsevad teadlased, et neil on tõendust, et üht teatavat sorti suhkrumolekuli, mis kuulub ka pärilikkust kandva DNA hiigelmolekuli koosseisu, on võinud tekkida komeetide peal.

 

Cornelia Meinert ja Uwe Meierhenrich Nice'i Sophia Antipolis' ülikoolist ja nende kolleegid väidavad seda katsete põhjal, kus püüdsid jäljendada komeetidel valitsevaid tingimusi.

Nad kondenseerisid –195 °C jahutatud vaakumkambris vett, metanooli ja ammoniaaki, kiiritasid saadud materjali ultraviolettvalgusega ja kirjutavad nüüd ajakirjas Science, et seejärel taas toatemperatuurile soojendatud materjal sisaldas vähesel, kuid mitte tühisel määral riboosi, suhkrumolekuli, mis moodustab tähtsate biomolekulide DNA ja ka RNA selgroo. Samuti oli sinna tekkinud teisigi riboosi sarnaseid suhkrumolekule.

Meinert ja Meierhenrich oletavad, et Maale langenud komeedid võivadki tõesti olla nende orgaaniliste molekulide allikaks, millest tekkisid meie planeedi esimesed elusolendid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: