Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eestlaste ülesvõtteid tunnustati üleeuroopalisel teadusfotode võistlusel

Maxim Bilovitskiy
Maxim Bilovitskiy Autor/allikas: Maxim Bilovitskiy

Eesti aasta teadusfotograafiks nimetatud Tartu ülikooli füüsikalise keemia teadur Tavo Romann saavutas kõrge teise koha ka üleeuroopalisel teadusfoto konkursil. Veelgi paremini läks rahvusvahelisel võistlusel aga Tallinna tehnikaülikooli tudengil Maxim Bilovitskiyil.

Mõlemaid Eesti esindajaid saatis edu kategoorias ''teised meediafailid'', kus hinnati fotode asemel audio- ja videofaile ning arvutiga loodud pilte. Bilovitskiy pälvis ühehäälselt esikoha video eest, mis tutvustab ülijuhi omadusi. Teiseks jäänud Tavo Romanni videos on näha väikeste galliumi tilkade käitumisest vees.

Maxim Bilovitskiy video tutvustab YBCO ülijuhi omadusi:

Tavo Romanni video galliumi tilkade käitumisest vees:

Võistluse korraldanud Wikimedia Eesti esindaja Ivo Kruusamägi ütles, et teiste meediafailide kategoorias olid eestlased teistest peajagu üle. “Kui välja oleks antud ka kolmas või neljas koht, siis nendel positsioonidel oleks olnud TTÜ geenitehnoloogia instituudi vanemteaduri Heiti Pavese videod varbussidest või organellide liikumisest.”

“Ioonse vedeliku lagunemist demonstreerinud pilt, mis tõi Tavo Romannile ühe viiest peapreemiast Eesti osavõistlusel ja aitas kaasa tema nimetamisele aasta teadusfotograafiks, pidi finaalis paraku alla vanduma mitmele teisele fotole ja esiotsa ei kerkinud,” rääkis Kruusamägi. “Nõnda läks võit mikroskoobifotode kategoorias Ungarisse pildiga tuhatjalgsetest ja teine koht Tšehhi fotoga liblika tundlate pinnastruktuurist.”

Tavo Romanni foto "EMImBF4 ioonse vedeliku lagunemine kõrge pinge all" saavustas mikroskoobipildid kategoorias Eesti teadusfoto konkursil esimese koha. (Foto: Tavo Romann)

Teaduse tegemise populariseerimiseks ja jäädvustamiseks loodud üleeuroopalisest Wikimedia fotokonkursist võttis osa 40 riiki ja üle 2200 inimese. Kokku saadeti hindamiseks ligi 10 000 meediafaili. Võistlusel oli viis kategooriat ja iga osalenud riik sai iga kategooria kohta nomineerida kuni viis faili. Kokku jõudis nii finaali 328 teost.

Tutvu võidutöödega siin: commons.wikimedia.org

Eesti aasta loodufotograaf Tavo Romann räägib videos, kuidas sünnib teadusfoto:

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: