Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvusvaheline ettekanne: halvas ilmas on inimese süüd  

Foto: Missouri National Guard/Reuters/Scanpix

Äärmuslikud ilmanähtused nagu torm, põud ja kuumalaine võivad teha palju pahandust. Nüüd on teadus jõudnud väidetavalt selleni, et suudab üsna kindla peale öelda, et mõnede äärmusilmanähete suurenenud esinemissageduses on tõepoolest süüdi, nagu on ka enne kahtlustatud, inimmõjuline kliimamuutus.

Nõnda väidavad vähemalt neil päevil avaldatud rahvusvahelise teaduste akadeemiate ettekande koostajad.

Kui seni on inimesed tihti küsinud, kas näiteks see või too suur orkaan on tõesti üleilmse kliimamuutuse tagajärg, siis paljud teadlased on olnud sellise otsese seose tunnistamisega ettevaatlikud. Kuid nüüd kinnitab ettekande koostamist juhatanud Ameerika Ühendriikide Pennsylvania osariigiülikooli meteoroloog David Titley, et vähemalt mõnda tüüpi ilmanähtuste koha pealt võiks seose olemasolu julgelt tõdeda.

Koostajad leidsid, et nii mõndagi kuuma- või külmalainet võib siduda selgelt inimmõjulise kliimamuutusega, mõnevõrra vähemal määral võib kindel olla suurte põudade ja üleujutuste asjus.

Selleks, et neid seoseid sedastada, tuleb teadlastel mõista piisavalt hästi ilmanähtuste füüsikalisi aluseid, vallata piisaval hulgal häid vaatlusandmeid ja osata ka juba aset leidnud ilmastikusündmusi arvuti abiga tagantjärele modelleerida.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: