Kuidas tekib jäätuv vihm? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eile võis mitmetele inimestele meelehärmi valmistada ootamatult kõnniteed, autod ja teised loodusjõudude mõjule valla olnud pinnad katnud õhuke jääkirme. ERR Novaator palus nähtuse olemust selgitada Tartu ülikooli atmosfäärifüüsikul Piia Postil ja geograafiatudengil Jüri Kamenikul.

''See aasta on olnud väga muutlik ja juhtunud tegelikult mitu korda nii, et läheb väga külmast väga soojaks või vastupidi. Sellise talve korral juhtub muidugi nii, et tekib jäävihma või jäätuvat vihma,'' märkis Post. Kui viimane tähendab, et vesi külmub alles maapinda tabades, siis jäävihma puhul tabavad maad väikesed jääkuulikesed, mille sees on vedelas olekus vesi, mis kuuli purunedes sealt välja valgub. Tallinnas ja selle lähivaldades võis näha eile mõlemat.

Täpne sademe tüüp sõltub sellest, kuidas õhutemperatuur kõrgusega muutub. ''Seal, kus tekib lumehelves, on ilmselgelt nullist madalam temperatuur. Vahepeal on selline kiht, kus see lumehelves täielikult või pooleldi ära sulab. See ei pea täielikult veeks sulama, vaid võib olla midagi vahepealset. Kuid kui maapinnal on ikka jäätumispunktist madalam temperatuur ja sade ise on suhteliselt nullilähedase temperatuuriga, siis ongi väga suur tõenäosus, et see uuesti külmub,'' selgitas dotsent.

''Allajahtunud sademed (jäävihm, jäätuv vihm ja jäälörts) on Eestis seotud eeskätt lõunatsükloniga, mis toob väiksematelt laiustelt kohale väga sooja õhu, kuid selle all, maapinna lähedal, on külm (miinuskraadidega) õhukiht,'' laiendas Tartu ülikooli geograafiatudeng ja ilmahuviline Jüri Kamenik.

Tekkiva jäite ja kiilasjää näol on tegemist väga lokaalse nähtusega. Siinkohal pani Post diktoritele südamele, et nad ilma teadustes ikka õigeid mõisteid kasutaks. ''Räägitakse jäitest, aga jäide on tegelikult jää puuokstel ja igasugustel teistel pindadel, mis ei ole maapind,'' märkis atmosfäärifüüsik.

Post tõi lisaks välja, et pilvedes on suur osa sadest jäätunud olekus ka suvel. ''Kõige olulisem sõnum on alati meie laiustel see, et pilves endas on sade lumena. Lihtsalt kõrgusel, kus sade tekib, on sellised temperatuurid,'' laiendas atmosfäärifüüsik.

Jäätuva vihma ja jäävihmaga seonduvate ebameeldivate üllatuste vältimiseks soovitab Post hoolikalt ilmateadet jälgida. Reaalsete mõõteandmete ja atmosfäärimudelite alusel saab nende esinemist prognoosida ette suure täpsusega. ''Ilmateenistus ennustas seda ette väga toredasti. Ka mu kolleeg Marko Kaasik ütles päev varem, et näed, homme tuleb jäävihma,'' märkis dotsent.

Järgnevalt on Jüri Kameniku poolt toodud allajahtunud sademete lühikirjeldus:

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: