SpaceX ei suutnud kanderaketti edukalt maandada
Ettevõte SpaceX lootis eile järjekordselt maandada kanderaketti mehitamata pargasele. Kuigi ettevõte täitis edukalt oma peamise ülesande, milleks oli sidesatellidi Jason-3 orbiidile saatmine, ei suutnud see maandada kanderaketi esimest astet, kirjutab väljaanne TechCrunch.
Falcon 9 kanderaketi maandamine ookeanis olevale mehitamata pargasele oli planeeritud 10 minutit pärast õhkutõusu Vandenbergi õhujõudude baasist.
SpaceX'i tegevjuht Elon Musk kirjutas Twitteris, et kuigi raketi maandumiskiirus oli „okei“, tekkis probleem ühe maandumisjalaga, mistõttu kukkus rakett pärast maandumist ümber.
Musk lisas, et maandumiskatse oli loomupäraselt keerulisem kui eelmine edukas katse maandada maapealse stardiplatvormile Cape Canaverali neemel.
Maandumispaik vahetati stabiilse platvormi asemel mehitamata pargase vastu, sest SpaceX ei saanud lennuohutusametilt keskkonnaluba oma raketi tagasi maa peale maandamiseks.
Eilne maandumiskatse pole sellegipoolest SpaceX'i viimane. Reedesel pressikonverentsil ütles SpaceX'i missioonitagamise asepresident Hans Koenigsmann, et ettevõte soovib tulevikus üritada Vandenbergi õhujõudude baasis raketti maale maandada.
Vandenbergist on plaanis sel aastal rakett teele saata veel 3–4 korda.
Lisaks järjekordsele maandamiskatsele testis SpaceX ka detsembri keskel Vandenbergis maandatud raketi esimese astme mootoreid. Kuigi üldine telemeetria vihjab, et need on taaskasutatavad, esines häireid ühe välimise mootori töös.
Satelliitide ja astronautide orbiidile saatmiseks kasutatavate kanderakettide hind moodustab lendude kogumaksumusest lõviosa. Kanderakettide taaskasutamine võimaldaks neid kulutusi oluliselt vähendada.
Toimetaja: Merit Maarits