X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna ülikooli rektoriks kandideerivad Tiit Land ja Hannes Palang

{{1452248552000 | amCalendar}}

8. veebruaril toimuvad Tallinna ülikooli rektori valimised ning täna lõppes kandidaatide esitamine. Kandidatuuri on üles seadnud praegune rektor Tiit Land ja Tallinna ülikooli professor Hannes Palang.

Rektor Tiit Landi juhtimisel on Tallinna ülikool reforminud oma struktuuri ja õppekava. Vastu on võetud uus 2020. aastani kehtiv arengukava ning Landi enda sõnul on ülikool alles reformide teel ning tal on moraalne kohustus jätkata. Sihte, kuhu pürgida, on mitmeid.

"Käime välja idee, kas me peaksime alustama Tallinna ülikooli seaduse loomise ettevalmistamist, sest struktuurireformiga käis meil kaasas ka juhtimisreform, kus me nägime selgelt, et ülikooliseaduse järgi ei ole võimalik tuua ülikooli otsustuskogusse väliseid liikmeid, mida me väga sooviksime sarnaselt Tartu ülikoolile ja Tehnikaülikoolile," kommenteeris Tallinna ülikooli praegune rektor, keemiaprofessor Tiit Land.

Lisaks leiab Land, et ülikool peaks senisest enam panustama ühiskonda. Land lisab, et arengukava järgi peab ülikool 2020. aastaks välja arendama viis põhivaldkonda.

"Need viis fookusvaldkonda on avatud ühiskond ja valitsemine, digi- ja meediakultuur, haridusuuendus, terve ja jätkusuutlik eluviis ja kultuurilised kompetentsid," selgitas Land.

Vastaskandidaadi kohta ütleb Land, et tegemist on hea kolleegiga ja et mõlemale on tähtis ülikooli areng. Landi vastaskandidaat, inimgeograafia professor Hannes Palang selgitas, et ettepaneku kandideerida tegi talle Humanitaarteaduste instituudi nõukogu ja kolleegid ootavad, et ülikool mõtleks rohkem läbi, kuhu reformidega minnakse. Reformidele on tema sõnul aga vara veel hinnangut anda, kuid üht-teist võiks teha teisiti.

"Mis võiks kindlasti teisiti olla, on akadeemilise personali suurem kaasatus protsessidesse, nende sõna vast pisut rohkem kuulda võtmine. Ilmselt tasuks üldse liikuda rohkem selles suunas, et ülikool on ikkagi akadeemiline asutus, et me enne natuke mõtleme ja siis tegutseme," arvas inimgeograafia professor Hannes Palang.

Palang selgitas, et seisukohta, mida võiks paremini teha, ootavad temalt toetajad.

"Paljudel juhtudel see, mis siin praegu toimunud on, on olnud üldiselt õiges suunas, aga nii palju, kui mina olen ülikooli peal liikunud, professoritega rääkinud, kas ei jõua kõikide liigutuste mõte kõikide professoriteni, mõned tunnevad ennast natuke kõrvalejäetuna, nii et siin on natuke arenguruumi praegu," arvas Palang.

Palang lisas, et kavatseb reformidest ka üliõpilaskonnaga rääkida, seda juba järgmisel nädalal.

Tiit Land on sündinud 25. septembril 1964. Ta on kaitsnud doktorikraadi neurokeemia ja neurotoksikoloogia alal, aastast 2006 Tallinna ülikooli keemiaprofessor, aastast 2011 rektor.

Hannes Palang on sündinud 14. novembril 1968, Doktorikraadi on kaitsnud geograafia alal, aastast 2008 Tallinna ülikooli inimgeograafia professor.

Rektori valib 8. veebruaril valimiskogu, kuhu kuuluvad ülikooli senati liikmed, ülikooli juhtivteadurid ja ametikohale valitud professorid, kuratooriumi liikmed ning üliõpilaskonna volikogu valitud üliõpilaste esindajad.

Uue rektori ametiaeg algab tänavu 15. mail ja kestab viis aastat.

Toimetaja: Marju Himma, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: