Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: mida peaks teadma HIV-st?

HI-viirus on nagu õunauss, mis askeldab vaikselt meie organismis tükk aega ja annab endast märku alles siis, kui õun juba pealtpoolt inetuks muutub ja mädanema hakkab, leiab rakubioloog Rein Sikut viiruse levikut ja HIV-i ohjavate ravimite toimet tutvustavas õppevideos.

Eesti on riik Euroopa Liidus, kus on HIV levimus kõige kõrgem. Meil diagnoositakse igal aastal ligi 300 uut HIV-positiivset inimest ehk 24 juhtumit 100 000 elaniku kohta. Sellega oleme teistest pikalt ees – edestame teisel kohal olevat Lätit seitsme juhtumiga. Soomes on see näitaja kaheksa korda madalam. Eestis võib seda viirust kandvaid inimesi olla kuni üks protsent. Võime kindlalt öelda, et oleme selle viiruse poolest kõige rikkam riik Euroopas.

HIV-i vastu ei ole küll vaktsiini, kuid on olemas ravimid. Need ei võimalda viirusel meie organismis paljuneda, kuid ravimid ei suuda eemaldada meie keha rakkudest viiruse poolt sinna sisse toodud geene. Seetõttu peab ravimeid võtma kogu elu. Oluline on teada, et ravimeid korralikult võttev patsient ei nakata teisi.

Sellele vaatamata on HIV justkui meie rahvuslik vaenlane. Vaenlasest võitu saamiseks on vaja teda põhjalikult tunda. Ja mitte ainult arstidel, vaid meil kõigil.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: