Keskkonnaministeerium: Eesti ei näinud põhjust GM-maisi kasvatamist keelustada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maisipõld.
Maisipõld. Autor/allikas: James Jordan/Creative Commons

Möödunud laupäevaks esitas 19 EL-i liiget Euroopa Komisjonile taotluse keelustada enda territooriumil geneetiliselt muundatud maisi kasvatamine. Eestit nende seast ei leia. Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Tuuli Levandi tõi kõrvalejäämise põhjusena välja, et Eestis pole ainsa turule lastud GM-maisi kasvatamine praktiline ega kasumlik.

Levandi märkis, et liikmesriikide enda nn geneetiliselt muundatud organismide vabaks kuulutamine hõlmab tegelikult vaid kaheksat geneetiliselt muundatud maisiliini, mitte kõikvõimalikke geneetiliselt muundatud organisme. „Ainult nende konkreetsete maisiliinide puhul sai küsida loa mitteandmist oma riigi territooriumil, ilma seda otsust põhjendamata,“ selgitas Levandi.

Samuti rõhutas ta, et Eestil on võimalik ka pärast taotlusperioodi lõppu vastavate maisiliinide kasvatamine näiteks sotsiaalmajandusliku mõju või keskkonna- või põllumajanduspoliitika eesmärkidel keelustada. „Vastu võetud direktiivi muudatus annab liikmesriikidele võimaluse GMO-vabade piirkondade loomiseks ka hiljem, aga siis peab otsus olema põhjendatud. Hiljem, huvi tekkimisel, saab oma muutunud seisukohta esitada menetluses olevate või loa uuendamise etapis olevate GMOde suhtes,“ laiendas peaspetsialist.

Sama kehtib ka teiste tulevikus Euroopa Liidus kasvatusloa saavate geneetiliselt muundatud kultuurtaimede kohta. „Vastu võetud direktiivi muudatus annab võimaluse loamenetlemise ajal üles astuda ja paluda Eesti geograafilisest kasvatusulatusest välja arvata, juhul kui peaks tekkima selline soov, aga see peab olema korralikult põhjendatud direktiivi muudatuses toodud vastavate kasvatamisest keeldumise aluste põhjal,“ märkis Levandi.

Euroopa Liidus on seni turule lastud vaid üks geneetiliselt muundatud organism – Euroopa varreleediku suhtes resistentseks muudetud maisiliin. „Vastavate omadustega GM-maisi (MON810) kasvatamine Eesti tingimustes ei ole asjakohane, sest Eestis ei ole Euroopa varreleedikut ning puudub kasumlikkus,“ selgitas peaspetsialist.

Statistikaameti andmetel kasutati 2014. aastal põllumajandusmaana 650 000 hektarit, millest moodustas mais kui söödakultuur ligikaudu 7500 hektarit.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: