Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Raskelt haige venelane valmistub enneolematuks peasiirdamise operatsiooniks

Foto: TASS/Scanpix

Venemaalt pärit mees on minemas operatsioonile, kus Itaalia neurokirurg siirdab tema pea doonorkeha külge. Tegemist on täiesti uue väljakutsega meditsiinis.

30-ne aastane Valeri Spiridonov kannatab haiguse käes, mis on muutnud ta keha juhitamatuks lihatombuks. Peale põhjalikke arutelusid Itaalia neurokirurgi Sergio Canaveroga on ta jõudnud veendumusele, et tahab saada esimeseks inimeseks, kes teeb läbi peasiirdamise, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Spiridonov selgitas, et talle meeldib teadus ja meditsiin. "Seega, kui mul on võimalus kogu keha välja vahetada ja kui kõik läheb hästi, siis loodan, et saan lahti piirangutest, mis mul täna on ja saan rohkem iseseisvaks. See muudab mu elu palju paremaks."

Kirurg Sergio Canavero on veendunud, et operatsiooni õnnetusmise protsent on väga kõrge. Oma ideed on ta koos patsiendiga tulnud tutvustama Ühendriikide Neuroloogia ning Ortopeedia Akadeemiale.

Canavero sõnul tegi ta operatsiooni kohta avalduse alles pärast seda, kui oli kindel, et ta suudab seda teha. "Õnnestumise protsent on 90. Ameeriklased kutsusid mind oma ideed tutvustama ja mul on selle üle hea meel. Ameerikale on vaja avastamata alasid - see ongi avastamata ala. Mitte küll kosmos, kuid ala,
mille avastamine on seotud nii religiooni, kultuuri kui tulevikuga. Kõigega."

Mõistagi on see idee pälvinud palju kriitikat. Ei suudeta ju näiteks tänapäeval veel ühendada selgroonärve. Arstide Rahvusvahelise Kolleegiumi ekspresident Raymond Dieter ütles, et üks väljakutseid on kahtlemata see, kas suudetakse aju operatsiooni kestel elus hoida. "Kui siirdad südant või neeru või maksa, siis pead sa need organid külmutama, et võita aega."

Samas, läbimurdeid sünnitab tihti vaid julgus. Neurokirurg William Matthews ütles, et paljud professorid kritiseerivad doktor Canaverot, kuid samamoodi kritiseeriti kunagi ka esimest südamesiirdamist, millest täna on saanud tavaline protseduur.

"Me astume edasi suure sammu teaduses ja ma loodan, et minuga saab olema kõik korras," loodab Spiridonov.

Operatsioon on plaanis läbi viia detsembris 2017. See on planeeritud 36 tunni pikkuseks ning sellest peaks osa võtma sada meditsiinitöötajat.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: