Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Puhevil eksoplaneet tiirleb tillukese tähe lähistel

Foto: NASA

Ühe väikese jaheda tähe juures, meist umbes 500 valgusaasta kaugusel, tiirleb umbes Jupiteri-suurune planeet. Tiirleb oma tähele sedavõrd lähedal, et astronoomid ei suuda ära imestada.

Täht, mille ümber planeet tiirleb, on tüübilt nn M-kääbus. Taolised tähed on jahedad ja seetõttu ka tuhmid ning raskesti vaadeldavad. Kuid George Zhou Austraalia rahvusülikoolist ja ta kolleegid märkasid tähte teleskoobiga uurides siiski, et aeg-ajalt muutub see korraks natuke veelgi tuhmimaks. See oligi märk, et tähe ümber tiirleb planeet.

Edasi arvutasid teadlased välja, et planeet tiirleb tähele lausa kümme korda lähemal kui Merkuur Päikesele. See on ikka väga lähedal küll. Kuid et täht nimega HATS-6 on nii jahe, pole ka planeedi temperatuur siiski nii väga kõrge.

Zhou ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Astronomical Journal, et planeet sarnaneb läbimõõdu poolest küll Jupiterile, kuid massi poolest hoopiski Jupiterist omajagu väiksema gaasikera Saturniga. Siit nähtub, et planeedi tihedus on üsnagi väike. Zhou sõnul oleks huvitav edasi uurida, millest küll selle kummalise planeedi atmosfäär koosneb, et see nõnda hõre on.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: