Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video ja kaart: ESTCube-1 viimased sõnad ning asukoht orbiidil

{{1424158222000 | amCalendar}}
ESTCube'i pressikonverents.
ESTCube'i pressikonverents. Autor/allikas: Tartu ülikool

Täna lõppes ametlikult Eesti esimese tehiskaaslase ESTCube-1 missioon. Enam kui poolteist aastat Maa orbiidil tiirelnud satelliidile sai saatuslikuks akude väsimine. Projekti juhi Mart Noorma kinnitusel töötatakse ESTCube-2 nimel.

Eesti esimese tudengisatelliidi ESTCube'i viimased sõnad, mille satelliit edastas täna kell 12.27 morsekoodis, olid: "Hallo Maa! Siin ESTCube-1. Olen töötanud kosmoses 651 päeva inimkonna helgema tuleviku nimel. Tänasest lähen pensionile ja loen järgmised 20 aastat teie sõbrapäevasoove. Elagu Eesti!"

ESTCube-1 on esimene Eesti satelliit, mis saadeti Maa orbiidile 7. mail 2013. Veidi enam kui poolteist aastat hiljem loevad tudengisatelliidi loojad ESTCube-1 missiooni lõppenuks.

Programmi algataja ja juhendaja, Tartu ülikooli optilise metroloogia dotsendi Mart Noorma sõnul on programm täitnud oma eesmärgi: paljud tublid noored on saanud oma teaduskraadi ning välja on arenenud mitmeid Eesti majandust toetavaid ettevõtteid.

Kui esimest korda prooviti päikesepurje katsetamiseks kerida välja traati, selgus, et traadi väljakerimise mehhaanika ei pidanud vastu kanderaketi õhkutõusuga kaasnenud vibratsioonile. Noorma sõnul on nüüdseks teada, et mootorisse läheb küll signaal, kuid seeei pöörle. Mootorit ei pannud kokku Tartu ülikooli teadlased ja see telliti mujalt. Kuna traati välja kerida ei saanud, polnud võimalik rääkida ka tulemustest juhtme päikesetuulega laadimise eksperimendist.

Tulemas on aga järgmised sarnased projektid, näiteks Soome Aalto ülikooli juures, kus katsetataksegi päikesepurje juhtme lahtikerimist. Tudengisatelliidil on olnud mitmeid teadustöö ning haridusega seotud tulemusi.

Pressikonverentsil andis ESTCube-1 meeskond ülevaate, kas ja kuidas tudengisatelliit on orbiidil tiireldes oma teised eesmärgid täitnud. Mart Noorma sõnul on tulekul ESTCube-2, kuid see on esimesest palju kallim.

Siin saab vaadata Estcube-1 praegust asukohta kosmoses:

Pärast seda, kui elektroonikasüsteemid on oma töö lõpetanud, jääb satelliit kosmosesse veel umbes 23 aastaks, kuni vajub looduslike protsesside tagajärjel atmosfääri, kus ära põleb.

Vaata ESTCube-1 pensionilesaatmisele pühendatud pressikonverentsi salvestust:

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool; Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: