Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Füüsilise aktiivsuse võtmesõnaks on mõõdukus

Liigsete vahemaade jooksmine polegi kasulik
Liigsete vahemaade jooksmine polegi kasulik Autor/allikas: Wikimedia Commons

Füüsiline aktiivsus on kasulik ja langetab suremusriski. Liigselt pingutada pole aga mõtet. Tosina aasta vältel tuhandet taanlast jälginud teadlased leiavad, et liiga intensiivne treening võib olla sama kahjulik kui istuv eluviis.

Kopenhaagenis asuva Frederiksbergi haigla arstiteadlane Jacob Louis Marott leidis kolleegidega, et uurimisperioodi vältel oli väiksem suremusrisk mõõdukalt aktiivsetel inimestel. Rühma kuuluvate inimeste suremusrisk oli istuva eluviisiga taanlastest umbes 78 protsendi võrra väiksem.

Liigutamisest maksimaalse kasu lõikamiseks ei tohiks nädalas jooksmas käia üle kolme korra ja koguaeg jääda alla 2,5 tunni. Keskmine jooksukiirus võiks jääda alla kaheksa kilomeetri tunnis. Seevastu inimesed, kes käisid nädalas jooksmas enam kui kolm korda ning kelle jooksukiirus ületas 11,2 km/h, surid samal ajaperioodil sama tõenäoliselt kui istuva eluviisiga inimesed.

Autorite hinnangul näitavad tulemused, et suremuse vähendamiseks piisab juba mõõdukast liikumisest ja viitavad, et keha pole kohastunud pidevateks füüsilisteks pingutusteks. Kuigi see ei tähenda, et näiteks maratoniks valmistumine pole südametervisele hea, kuid tõenäoliselt peavad seda tegevad inimesed arvestama veidi kõrgema suremusriskiga kui mõõdukalt aktiivsed inimesed.

Ajakirjas Journal of the American College of Cardiology ilmunud tööga koos ilmunud arvamusartikli autorid märgivad aga, et enam kui tuhandest katsealusest kuulusid suhtelistelt intensiivset trenni tegevate katsealuste sekka vaid 40, mis võis kergitada rühma suremusriski teiste katsegruppidega võrreldes põhjendamatult kõrgeks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Journal of the American College of Cardiology

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: