Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Doktoritöö: inimese meeleteadlikkus on seotud subjektiivse heaoluga

Autor/allikas: RelaxingMusic/Creative Commons

Tallinna Ülikooli psühholoogia Instituudi doktorant Riin Seema uuris inimese meeleteadlikkust ja suhtumist oma minevikku, olevikku ja tulevikku ning leidis, et see on seotud inimese isikliku heaoluga.

Doktoritöö „Mindfulnessi ja ajaperspektiivi küsimustikud ja nende seosed subjektiivse heaoluga Eestis“ üheks eesmärgiks oli kindlaks teha, kas budistlikust psühholoogiast pärit ja lääne psühholoogias moodsaks saanud mõtteline konstruktsioon, mindfulness ehk meeleteadlikkus, teadvelolek, on omadus, mis iseloomustab ka eestlasi," kirjeldas doktorant.

„Uuriti ka seda, kuivõrd see, kui meeleteadlik inimene on ja kui sageli ta mõtleb oma minevikule, olevikule või tulevikule positiivselt või negatiivselt, on seotud psühholoogilise heaoluga,“ kirjeldas Seema.

Eestis läbi viidud uuringust selgus, et kõrge meeleteadlikkuse tase on seotud psühholoogiliselt kõige tervema ajaperspektiivi profiiliga - tasakaalustatud ajaperspektiiviga, mis tähendab segu keskmistest kuni kõrgetest punktidest positiivse mineviku, hedonistliku oleviku ja tuleviku skaalal ning suhteliselt madalatest punktidest negatiivse mineviku ja fatalistliku oleviku skaalal.

„See tähendab, et inimesed, kelle meeleteadlikkus on suurem, on rohkem avatud, tähelepanelikud ja teadlikud sellest, mis toimub käesoleval hetkel. Samas mõtlevad (nad) oma minevikule pigem positiivselt kui negatiivselt, naudivad mõõdukalt käesolevat hetke, on optimistliku suhtumisega tulevikku, planeerivad oma tulevikku ja viivad oma plaanid ellu,“ tõdes Seema. „Sarnane tulemus saadi nii täiskasvanud õppurite valimis kui ka psühhoteraapiasse pöördunud inimeste hulgas.“

Doktorandi sõnul on saadud teadmine kasulik psühhoterapeutidele. „Uuring näitas, et selleks, et parandada inimeste enesehinnangut ja subjektiivset heaolu, on oluline vaadata klientide psühholoogilist suhtumist aega holistilikult, teadvustades nende suhtumist minevikku, olevikku ja tulevikku.“

Kuna meeleteadlikkus on seotud tasakaalusaud ajaperspektiiviga, siis on meeleteadlikkuse suurendamine ja ajaperspektiivi balansseerimine on psühhoteraapias olulisel kohal. Doktoritöös selgus, et meeleteadlikkus ja ajaperspektiiv paistavad olevat omadused, mis on mõõdetavad (eestikeelsete) enesehinnanguskaaladega MAAS (Brown ja Ryan, 2003) ja ZTPI (Zimbardo ja Boyd, 1999). Uuringu põhjal leidis esialgset kinnitust, et meeleteadlikkus (mindfulness) ja ajaperspektiiv kirjeldavad inimesi, sõltumata nende keelest ja kultuurist.

Doktoritöö juhendajad on Umeå Ülikooli järeldoktor Anna Sircova ja Virginia Commonwealth Ülikooli dotsent Kirk Warren Brown. Doktoritöö konsultant on Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Mare Pork.

Doktoritöö on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu repositooriumis E-Ait.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: