Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alkohol parandab piiratud määral lõhnataju

Autor/allikas: wolfro54/Creative Commons

Kuigi inimnina suudab väidetavalt eristada triljonit lõhna, võib lõhnataju mõnikord veelgi paraneda – seda nii harjutamise kui ka ajukahjustuste ja psühhoaktiivsete ainete mõjul. Värske töö näitab, et sarnane toime on ka alkoholil.

Yaara Endevelt Iisraelis asuvast Weizmanni teadusinstituudist spekuleeris kolleegidega, et mõõdukas koguses alkoholi tarbimisel ilmnev pidurdusmehhanismide mõju vähenemine tõstab ka aju tundlikkust.

Hüpoteesi kontrollimiseks palus ta kahekümnel vabatahtlikul nuusutada kolm erinevat vedelikku, millest kaks sisaldasid kuut identset lõhnaühendit. Kolmandas oli aga neist üks teise komponendiga asendatud. Katsealused pidid kahe sekundi jooksul otsustama, millise vedeliku puhul seda tehtud oli. Katset korrati pärast ühe alkoholi ühiku joomist.

Teises sarnase ülesehitusega katses pidid vabatahtlikud leidma kolmel korral järjest vedeliku, mis oli roosilõhnaga täiendatud. Kui nad ülesandega hakkama ei saanud, suurendati lõhnaühendi kontsentratsiooni. Viimaks uuriti esimesele katsele identsel viisil 45 inimest loomulikumas pubikeskkonnas.

Kõigis kolmes katses võis täheldada, et alkohol parandas tõepoolest lõhnataju, kuid vaid teatud piirini. Lõhnatunnetus halvenes hüppeliselt, kui naised tunnis üle kahe ja mehed üle kolme alkoholi ühiku manustasid. Töörühm loodab järgmise sammuna ajust katsete ajal ülevõtteid teha, et leida, mis täpselt paranemiseni viib ning kas see pakub vihjeid, kuidas kaotatud lõhnataju taastada.

Uurimus ilmus ajakirjas Behavioural Brain Research.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: B.B.R.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: